Wymień baterię, nie smartfona. Dziennikarze dotarli do nowego planu UE

Unia Europejska pracuje nad zarządzeniem, które miałoby skłonić producentów smartfonów do zmian w konstrukcji telefonu – donoszą duńskie media. Chodzi o to, aby użytkownik mógł samodzielnie wymienić baterię w swoim smartfonie. Rozwiązanie miałoby zmniejszyć liczbę elektrośmieci.
Wymień baterię, nie smartfona. Dziennikarze dotarli do nowego planu UE

Baterie w smartfonach oczywiście są wymienialne, ale sam „zabieg” jest bardzo utrudniony. Po pierwsze najczęściej wymaga rozkręcenia telefonu, wymontowania starej baterii, która jest przyklejona bądź przymocowana w inny sposób, oraz „wklejenia” nowej.

Proces – dla amatora – skomplikowany i groźny, bo jeśli użytkownik nie zachowa odpowiedniej ostrożności, może dojść do uszkodzenia baterii. Oczywiście wymiany baterii można dokonać w serwisie, ale tam często cena usługi przekracza cenę samego smartfona.

Oczywiście są też zdania, że producenci – utrudniając wymianę baterii – chcą wymóc na klientach częstsze kupowanie nowego sprzętu.

Z takimi praktykami chce walczyć Unia Europejska – twierdzi duński serwis XDA-Developers. Dziennikarze dotarli do projektu, który w marcu ma oficjalnie zaprezentować Frans Timmermans z Europejskiego Zielonego Ładu przy Komisji Europejskiej.

Pomysłodawcy i zwolennicy projektu chcą, aby producenci zostali zobowiązani do zastosowania takich rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą na łatwą wymianę baterii. Ma to przyczynić się do ograniczenia ilości elektrośmieci.

Jeśli projekt rzeczywiście zostanie poddany pod głosowanie, będzie to drugi tak rewolucyjny pomysł Komisji Europejskiej. Pierwszym było wprowadzenie jednej uniwersalnej ładowarki do wszystkich urządzeń elektronicznych, niezależnie od producenta.