Ufaj lekarzowi, a nie Wikipedii

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przyjrzeli się wynikom wyszukiwania kilku często występujących schorzeń, takich jak m.in. choroba serca, depresja, rak płuc, cukrzyca w Wikipedii i stwierdzili, że najpopularniejsza na świecie wirtualna encyklopedia zawiera bardzo wiele rażących błędów i informacji sprzecznych z badaniami medycznymi.

Wikipedia zawiera “rażące błędy” aż w 9 na 10 wpisów dotyczących zdrowia, dlatego nie powinniśmy się nią zbytnio sugerować – podkreślają naukowcy.

Zdaniem autorów tego badania nie powinniśmy bezgranicznie ufać temu, co w łatwy sposób możemy wyszukać w Wikipedii. Zamiast tego wszelkie wątpliwości dotyczące stanu naszego zdrowia warto konsultować z lekarzem rodzinnym. – Hasła z Wikipedii nie przechodzą procesu weryfikacji, jakiemu są poddawane teksty ukazujące się w czasopismach naukowych – podkreśla dr Robert Hasty z Karoliny Północnej. 

Wikipedia jest tworzona i na bieżąco aktualizowana przez internautów. Obecnie zawiera 30 milionów haseł w 285 językach świata. Wirtualna encyklopedia może być aktualizowana przez każdego. Dostępność Wikipedii jest jej wielką zaletą, obecnie jest to szósta najbardziej popularna witryna internetowa na świecie. Z drugiej strony Wikipedia budzi wątpliwości lekarzy, którzy podważają jej wiarygodność. Dane wskazują, że z Wikipedii korzystają zarówno pacjenci, którzy chcą zweryfikować swój stan zdrowia lub dowiedzieć się więcej na temat postawionej diagnozy, ale także studenci medycyny i … sami lekarze.