Ukraina wzmocniła obronę powietrzną, wprowadzając niemiecki system Skynex
Ukraińskie Siły Powietrzne publicznie zaprezentowały swój nowy dodatek do systemów przeciwlotniczych – system obrony powietrznej Skynex. Ten został opracowany przez niemiecką firmę Rheinmetall i stanowi nowoczesne rozwiązanie do zwalczania różnych zagrożeń powietrznych, otwierając w pewnym sensie zupełnie nowy rozdział w strategii obronnej Ukrainy. Rok temu podobnie pisaliśmy o przekazaniu przez Niemcy dział przeciwlotniczych Gepard, ale to Skynex jest tym nowocześniejszym i zdolniejszym rozwiązaniem.
Czytaj też: Ukraina ma nową broń. Stopi każdy metal, a przy tym jest wyjątkowo “dyskretna”
System obrony powietrznej Skynex, będący mobilną i modułową platformą artylerii przeciwlotniczej, jest zaprojektowany do zwalczania szerokiej gamy zagrożeń powietrznych. Jest szczególnie skuteczny przeciwko dronom, nisko latającym pociskom manewrującym, samolotom i śmigłowcom, a jego kluczowe komponenty obejmują zarówno radar Oerlikon X-TAR3D, jak i armatę Oerlikon Mk3 Revolver Gun kalibru 35 mm. Podczas gdy radar jest w stanie wykrywać zagrożenia na dystansach do 50 km, umożliwiając jednocześnie skuteczne śledzenie i zwalczanie wielu zagrożeń powietrznych jednocześnie, armata jest zdolna do strzelania programowalną amunicją Ahead, co pozwala na precyzyjne zwalczanie celów na krótkich dystansach. Programowalna natura amunicji czyni ją jednocześnie ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych systemów pocisków kierowanych i zapewnia odporność na zakłócenia elektroniczne.
Czytaj też: Tę Toyotę widujecie na ulicach. Ukraina zrobiła z niej wojskowy pojazd Dżura
Wszechstronność systemu Skynex pozwala na jego rozmieszczenie w różnych scenariuszach, wzmacniając postawę obronną Ukrainy w różnych środowiskach operacyjnych. Ten system może być bowiem szybko przemieszczany w celu ochrony miast i kluczowej infrastruktury przed atakami powietrznymi, dzięki swojej mobilności i zaawansowanym zdolnościom radarowym. Po integracji z innymi jednostkami wojskowymi zapewnia obronę powietrzną dla wojsk lądowych podczas operacji bojowych, oferując ochronę przed wrogimi samolotami i dronami, ale nawet bez wsparcia innych aktywów wojskowych jest w stanie wykrywać zagrożenia na znacznych dystansach. Jedną z tych najbardziej wyróżniających cech systemu Skynex jest jednak jego kosztowa efektywność, bo nie tylko jest stosunkowo tani z racji kosztu około 90,5 mln dolarów, ale też dlatego, że zamiast wysyłać na cel pocisk w cenie 300000-500000 euro (tyle kosztuje pocisk systemu IRIS-T), jedna celna salwa z działka kosztuje około 4000 euro.
Czytaj też: Miały być nie do powstrzymania. Ukraina zneutralizowała ogromne zagrożenie
Dlatego właśnie wprowadzenie na służbę systemu obrony powietrznej Skynex stanowi kluczowe wzmocnienie zdolności militarnych Ukrainy. Dzięki zaawansowanej technologii, efektywności kosztowej i wszechstronnym opcjom rozmieszczenia, Skynex zapewnia kolejny cenny i zaawansowany system w kwestii ochrony przed szeroką gamą zagrożeń powietrznych. W miarę jak Ukraina kontynuuje modernizację swojej infrastruktury obronnej, system Skynex wyróżnia się jako kluczowy element w ochronie jej przestrzeni powietrznej i zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego.