Ta niecodzienna historia rozegrała się w ratuszu św. Jerzego w mieście King’s Lynn. To tam funkcjonuje najstarszy wciąż działający teatr w całej Wielkiej Brytanii, co nadaje całej sprawie dodatkowego kolorytu. Wiadomo, iż setki lat temu pojawił się tam Szekspir, który wraz ze swoją trupą aktorów zaprezentował publiczności jedną ze sztuk.
Czytaj też: Bogactwo odkryć na Węgrzech. Te przedmioty powstały na długo przed Jezusem
Z zapisków historycznych wynika, że ta wizyta odbyła się w 1592 bądź 1593 roku, kiedy to wspomniani aktorzy pozostawali w trasie. Właśnie wtedy londyńskie teatry były zamknięte ze względu na szalejącą epidemię dżumy. Artyści musieli więc szukać możliwości zarobku i zyskania sławy w innych lokalizacjach.
Co ciekawe, w tym samym budynku znaleziono w ubiegłym roku deski podłogowe, które były wykorzystywane ponad czterysta lat wcześniej. Badacze sugerują, że stąpał po nich sam Szekspir. Jeden z najwybitniejszych angielskich pisarzy ma na swoim koncie między innymi Makbeta, Romeo i Julię, Hamleta czy Sen nocy letniej. Jego sztuki są oczywiście wystawiane nawet współcześnie.
Ukryte przejście, które udało się niedawno zidentyfikować, prowadziło do średniej wielkości pomieszczenia wykorzystywanego przez aktorów występujących w tamtejszym teatrze
Wróćmy jednak do dokonanego odkrycia. Wspomniane drzwi mają ponad sześćset lat. Powstały więc zdecydowanie przed narodzinami Szekspira. O ich pochodzeniu czasowym świadczy konstrukcja, w której średniowieczny dach jest podtrzymywany przez rzeczone drzwi. Oznacza to, iż musiały się one tam pojawić przed 1405 rokiem. Niecałe dwieście lat później na deskach tamtejszego teatru gościł natomiast Szekspir i jego współpracownicy.
Archeolodzy pojawili się na miejscu po tym, jak zawiadomiono ich o obecności nietypowego kształtu na ścianie ratusza. Zdaniem naukowców przejście najprawdopodobniej prowadziło do pomieszczenia, w którym aktorzy przebierali się czy też przechowywali rekwizyty wykorzystywane później na scenie. Pierwotna rola tego pokoju była jedna nieco odmienna. Wydaje się, iż początkowo korzystali z niego wysoko postawieni członkowie miejscowego cechu.
Czytaj też: Wody jednego z największych jezior świata skrywały zagadkowy wrak. Poznaliśmy jego historię
Takie osoby mogły się tam przebierać, by później udawać się na piętro, gdzie odbywały się wielkie uczty z ich udziałem. Z czasem zaprzestano jednak tego procederu, a pomieszczenie stało się garderobą bądź miejscem umożliwiającym przyjezdnym aktorom zaznanie odrobiny odpoczynku. Łuk otaczający drzwi znajdował się pod dwiema warstwami płyt regipsowych oraz ceglaną ścianą postawioną tam w XVIII wieku. Po przejściu przez te drzwi znaleźlibyśmy się w średniej wielkości, niskim pokoju.