Ulga dla milionów. Pierwszy lek przeciwko alergii na orzeszki ziemne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy środek służący do zapobiegania zagrażających życiu reakcji alergicznych u osób zmagających się z alergią na orzechy ziemne. To pomoc dla milionów pacjentów, ponieważ alergia na orzechy jest jedną z najczęściej występujących u dzieci.
Ulga dla milionów. Pierwszy lek przeciwko alergii na orzeszki ziemne

Nowy lek – Palforzia – może być stosowany przez dzieci w wieku od 4 do 17 lat, w celu złagodzenia potencjalnie śmiertelnych reakcji na ekspozycję na orzeszki ziemne.

Chociaż pacjenci nadal powinni unikać spożywania orzechów ziemnych, lek będzie dodatkowym środkiem pomagającym dzieciom w przypadku przypadkowego kontaktu z alergenem.

„Nawet przy ścisłym unikaniu kontaktu może dojść do niezamierzonego narażenia” – napisał w oświadczeniu Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA.

„W połączeniu z unikaniem orzeszków ziemnych, Palforzia jest zatwierdzoną przez FDA opcją leczenia, które pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u dzieci cierpiących na alergię na orzeszki ziemne” – podkreślił.

Lek Palforzia nie jest wolny od efektów ubocznych i może powodować działania niepożądane. Szczególnie w przypadku dwóch pierwszych dawek, które według zaleceń FDA pacjenci powinni przyjmować pod nadzorem, w certyfikowanym ośrodku zdrowia.

Lek w postaci proszku jest wytwarzany z niewielkich ilości białka orzechowego i może być mieszany przez pacjentów z półstałym pożywieniem, takim jak jogurt lub mus jabłkowy.

Po dawce początkowej, zwiększa się zawartość białka co kilka tygodni, aż do około sześciu miesięcy, kiedy pacjent może tolerować równowartość około jednego orzeszka ziemnego.

W badaniu wzięło udział około 500 dzieci. Dwie trzecie pacjentów, które otrzymywały Palforzię, mogły zjeść co najmniej równowartość dwóch orzeszków ziemnych.

Pacjenci korzystający z kuracji muszą przyjmować dawki codziennie, aby kontynuować ochronę. Muszą też nosić leki takie jak EpiPens na wypadek, gdyby reakcja alergiczna wystąpiła mimo ochrony.

Nina Nichols, 18-latka z Waszyngtonu, która brała udział w badaniach nad lekiem, powiedziała, że lek zapewnia „bufor bezpieczeństwa”. – To zmieniło życie – powiedziała nastolatka w rozmowie z mediami.

Alergia na orzeszki ziemne jest jedną z najczęstszych wśród dzieci i może wywoływać szereg niebezpiecznych reakcji – od kataru, przez skurcze żołądka i niestrawność, po obrzęk, omdlenia i anafilaksję.

Alergia na orzechy dotyka nawet 1 na 13 dzieci w Stanach Zjednoczonych.