Wygląda jak zwykły plaster? Pozory mylą, bo potrafi więcej niż twój smartwatch

Naukowcy stworzyli innowacyjny ultracienki plaster na skórę, który jest w stanie monitorować 11 podstawowych parametrów zdrowotnych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie rozwój sztucznej inteligencji i nanotechnologii.
Ten ultracienki plaster potrafi naprawdę sporo /Fot. Monash University

Ten ultracienki plaster potrafi naprawdę sporo /Fot. Monash University

Dzisiaj to smartwatche i inteligentne opaski mierzą podstawowe parametry zdrowotne, ale w przyszłości wystarczy plaster. Pod warunkiem, że będzie wspierany przez rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i nanotechnologii. Zespół naukowców z Monash University właśnie taki plaster stworzył – pod wieloma względami przypomina on “drugą skórę”. Szczegóły dotyczące technologii opisano niedawno w Nature Nanotechnology.

Czytaj też: Prosty plaster wykryje wstrząs mózgu. Sportowcy będą bezpieczniejsi

Prof. Wenlong Cheng z Monash University mówi:

Pojawiająca się miękka elektronika ma potencjał, aby służyć jako przypominające drugą skórę plastry do noszenia w celu monitorowania stanu zdrowia ludzi, projektowania robotyki percepcyjnej i łączenia interakcji między naturalną a sztuczną inteligencją. My robimy ważny krok we właściwym kierunku.

Taki plaster to przyszłość wearables

Eksperci uważają, że rynek urządzeń ubieralnych (wearables) jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów technologicznych. Mowa o smartwatchach, opaskach do monitorowania aktywności fizycznej czy czujnikach umieszczanych bezpośrednio na ciele. Wszystko wskazuje, że z roku na rok liczba użytkowników wearables będzie rosła, bo też potrafią one coraz więcej. Zawdzięczamy to coraz lepszym algorytmom sztucznej inteligencji (AI), które są w stanie odseparować wiele sygnałów pochodzących z naszego ciała i podjąć decyzję, które mają znaczenie kliniczne, a które nie.

Naukowcy z Monash University stworzyli ultracienki plaster, który składa się z trzech warstw – każda z nich ma za zadanie monitorować inne parametry. Plaster umieszcza się na szyi, gdyż tamtejsza skóra jest najbardziej wrażliwa i łączy do pięciu czynności fizjologicznych związanych z ludzkim gardłem: mowę, bicie serca, oddychanie, dotyk i ruch szyi. Wszystkie te parametry mogą być wykrywane i monitorowane przez wspomniane urządzenie.

Czytaj też: Wygląda jak herbata w torebce. Ten implant może zdziałać cuda

Prof. Zongyuan Ge jest częścią zespołu Monash, który opracował opartą na częstotliwości/amplitudzie sieć neuronową o nazwie Deep Hybrid-Spectro, która może automatycznie monitorować wiele danych biometrycznych z jednego sygnału. Ale to dopiero początek, gdyż profesor ma już plany rozwoju sieci neuronowej:

Ponieważ wszyscy ludzie brzmią i zachowują się inaczej, następnym krokiem jest zaprogramowanie i spersonalizowanie czujników przy użyciu jeszcze bardziej wyrafinowanych algorytmów, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb.

Inteligentne plastry mogą nie tylko pomóc w monitorowaniu podstawowych parametrów zdrowotnych, ale także w bardziej zaawansowanych chorób, np. cukrzycy. Dzięki coraz lepszym algorytmom, możliwości wearables będą coraz większe, a to z kolei oznacza wsparcie dla lekarza i lepszą opiekę nad pacjentem.