Unoszące się nad ziemią budynki pomogą w walce z globalnym ociepleniem i nie tylko

Świat nauki prześciga się w pomysłach związanych z walką z globalnym ociepleniem. Najnowszy z nich pochodzi od architekta i opiera się na unoszących się nad ziemią budynkach.

Za projektem stoi Andreas Tjeldflaat z pracowni Framlab. Oversky, bo tak nazywa się wspomniana koncepcja, została niedawno zaprezentowana na wystawie poświęconej architekturze i zmianom klimatu w szwedzkim muzeum sztuki Bildmuseet. Pomysł zakłada stworzenie ruchomych modułów pomiędzy drogami i budynkami. Takie struktury bazowałyby na technologii umożliwiającej unoszenie się sterowców i byłyby ze sobą połączone.

Konstrukcje ram byłyby wykonane z włókna węglowego, a wewnątrz nich znalazłyby się komory z helem, który umożliwia unoszenie tych struktur. Ale w jaki sposób takie rozwiązanie miałoby pomóc w walce z globalnym ociepleniem? Środowiska miejskie, wypełnione budynkami, cechują się zanieczyszczeniami powietrza, podwyższonymi wydatkami na energię (między innymi na skutek używania klimatyzacji) oraz wyższymi temperaturami.

Oversky ma obniżyć gromadzenie się ciepła w miastach i zwiększyć ilość miejsca zajętego wcześniej przez pojazdy i infrastrukturę. Całość ma nieco przypominać chmury, odbijając ciepło, jednocześnie umożliwiając docieranie promieni słonecznych do powierzchni. Struktury zaprojektowane przez Tjeldflaata są wykonane z piankowo-wapiennego materiału wypełnionego niewielkimi kieszonkami powietrznymi, które odbijają światło słoneczne i promieniowanie w wąskim zakresie widma światła.

Oczywiście jak na razie cały pomysł znajduje się w fazie koncepcyjnej, dlatego musimy się opierać na tym, co przekazali światu przedstawiciele Framlab. Struktury te miałyby służyć między innymi do zbierania wody deszczowej, a następnie uwalniania jej w postaci mgły. W środku miałyby się znajdować natomiast pomieszczenia o wielorakim przeznaczeniu, takie jak centra kultury, klasy, pracownie artystyczne, biura czy kina.

Na tym ekologiczne podejście Tjeldflaata się nie kończy. Budynki tworzone w oparciu o projekt Oversky miałyby też być pokryte powłoką z dwutlenku tytanu. Ta posłuży do oczyszczania powietrza poprzez rozkład zanieczyszczeń. Z kolei hałasy związane na przykład z ruchem ulicznym miałyby być pochłaniane, eliminując kolejny problem typowy dla miejskich przestrzeni. Nie wiadomo, na ile (albo czy w ogóle) uda się zrealizować ten projekt, jednak z pewnością jest to interesująca alternatywa dla miast, których mieszkańcy cierpią w związku z rosnącymi temperaturami, zwiększającym się zanieczyszczeniem i nieustannym hałasem.