Upał zmienia płeć jaszczurek

Naukowcy z Australii zaobserwowali nietypowy wpływ upałów na zwierzęta.

Okazuje się, że bardzo wysokie temperatury mogą prowadzić niektóre gatunki jaszczurek do… zmiany płci! Badacze zaobserwowali ten proces na przykładzie agamy brodatej (Pogona vitticeps). Wyniki badań opisano na łamach magazynu “Nature”. 

O płci osobnika zwykle decydują geny, jednak w tym przypadku ważną rolę gra także temperatura otoczenia. Gdy jest bardzo gorąco, osobniki z genami samców w jajach kształtują się na samice. Osobniki ze zmienioną płcią mogą dalej się rozmnażać.

Badania pokazały ponadto, że samice, które genetycznie są samcami, składają więcej jaj niż zwykłe samice. Z tego powodu, zdaniem naukowców, zmiana płci pod wpływem temperatury może mieć charakter przystosowawczy. Dzięki niej w czasie upałów może się rodzić więcej młodych, co zwiększa szansę na przetrwanie gatunku w trudnych warunkach.

Podobny proces obserwowano już wcześniej u innych gadów. Tym razem jednak po raz pierwszy udało się odnotować zjawisko wśród dziko żyjących zwierząt.

– Mechanizmy, które determinują procesy rozmnażania mają ogromny wpływ na rozwój i zachowanie wszystkich gatunków. Im więcej wiemy na ten temat, tym lepiej potrafimy przewidzieć zmiany, które będą występować choćby w odpowiedzi na postępujące zmiany klimatyczne – podsumowuje jeden z autorów profesor Arthur Georges z Uniwersytetu Canberra.

Czytaj więcej: JAK PRZEŻYĆ UPAŁY? NAJLEPSZY DŁUGI RĘKAW I GORĄCA HERBATA!