Utrata wagi nie jest dobra dla każdego. Jednej grupie zdecydowanie się to odradza

Najnowsze badania wskazują, że celowa utrata wagi może przynieść długoterminowe korzyści zdrowotne, ale nie dla wszystkich. Im większa masa ciała, tym efekt wyraźniejszy.
Nie każda metoda odchudzania jest dobra dla każdego /Fot. Pixabay

Nie każda metoda odchudzania jest dobra dla każdego /Fot. Pixabay

Naukowcy z TH Chan Harvard School of Public Health przeprowadzili badania na ponad 200 000 osób i odkryli, że celowa utrata wagi może przynieść długoterminowe korzyści zdrowotne, ale nie dla wszystkich. Osoby otyłe, które zrzuciły więcej niż 4,5 kg, przybierały na wadze wolniej i były w mniejszym stopniu obciążone cukrzycą typu 2, niż te, które nie schudły. Takich korzyści nie odnotowano u osób szczupłych, a próby odchudzania były związane z długoterminowym przyrostem masy ciała i większym ryzykiem cukrzycy typu 2. Szczegóły opisano w czasopiśmie PLOS Medicine.

Odchudzanie nie dla każdego

O tym, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca typu 2, wiadomo już od dawna. Kontrolowanie właściwej masy ciała jest uważane za jedną ze strategii zapobiegania chorób metabolicznych.

Naukowcy z TH Chan Harvard School of Public Health pod kierownictwem dr Qi Suna przeanalizowali zdrowe osoby z trzech badań przeprowadzonych w latach 1988-2017. Techniki redukcji masy ciała, które spowodowały utratę więcej niż 4,5 kg, zaklasyfikowali do siedmiu grup: dieta niskokaloryczna, ćwiczenia, dieta niskokaloryczna i ćwiczenia, post, komercyjny program odchudzania, tabletki dietetyczne oraz połączenie postu, komercyjnego programu odchudzania i tabletek dietetycznych (FCP).

Czytaj też: Papierosy, alkohol, zła dieta – o tym wiemy… Nie uwierzysz, co jeszcze wpływa na starzenie

Okazało się, że najskuteczniejszą metodą długoterminowej kontroli masy ciała i prewencji chorób metabolicznych, była aktywność fizyczna. Doprowadziła do utraty 4,2% masy ciała u osób otyłych, utraty 2,5% masy ciała u osób z nadwagą i 0,4% u osób szczupłych. W przypadku grupy FCP efekt był odwrotny – osoby z otyłością straciły 0,3% masy ciała, osoby z nadwagą zyskały 2% masy ciała, a osoby szczupłe aż 3,7% masy ciała. To niezwykła obserwacja pokazująca, że nie każda metoda odchudzania jest dobra dla każdego.

24 lata później ryzyko cukrzycy było mniejsze u osób z otyłością niezależnie od strategii odchudzania – od 21% redukcji w przypadku ćwiczeń do 13% redukcji w przypadku tabletek dietetycznych. W przypadku osób z nadwagą badacze zaobserwowali zakres od 9% redukcji ryzyka cukrzycy typu 2 w przypadku ćwiczeń do wzrostu ryzyka o 42% w przypadku osób przyjmujących tabletki. U osób szczupłych każda utrata masy ciała wiązała się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 – od 9% wzrostu w przypadku ćwiczeń do 54% wzrostu w przypadku tabletek lub FCP.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że utrata masy ciała może być korzystna dla osób z nadwagą i otyłością, ale nie wszystkie strategie odchudzania przynoszą te same korzyści.

Czytaj też: Czym jest spowodowana otyłość? Naukowcy wskazują na więcej niż jeden czynnik

Dr Qi Sun z TH Chan Harvard School of Public Health mówi:

Byliśmy nieco zaskoczeni, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy pozytywne skojarzenia prób odchudzania z szybszym przyrostem masy ciała i wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 wśród osób szczupłych. Teraz wiemy, że takie obserwacje są wspierane przez biologię, która niestety pociąga za sobą niekorzystne wyniki zdrowotne, gdy osoby szczupłe próbują celowo schudnąć. Dobra wiadomość jest taka, że osoby z otyłością wyraźnie skorzystają z utraty kilku kilogramów, a korzyści zdrowotne utrzymują się nawet wtedy, gdy utrata wagi jest tymczasowa.