Uwolnij swą ciekawość

Wyrwij się z okowów grawitacji, dotknij niebieskiego pomidora, wystrugaj sobie komputer z drewna… Możesz dokonać tego wszystkiego podczas 15. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Hasłem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy jest wolność. Można ją rozumieć na wiele sposobów, ale najważniejsze jest to, że podczas Pikniku Naukowego spróbujemy rzeczy, które na co dzień są dla nas niedostępne – a więc uwolnimy swą ciekawość świata. Chcesz zobaczyć efektowne, bezpieczne dla otoczenia wybuchy? Nie ma problemu. A może wolisz pokierować rakietą lub marsjańskim pojazdem? Trafi się niejedna okazja. Budowa domowej elektrowni? Od ręki. Spotkanie z najnowocześniejszymi robotami? Praktycznie na każdym kroku. Warto zarezerwować sobie ten jeden dzień – 28 maja – na to, by spędzić go wśród stoisk serwujących naukowe doświadczenia na każdą okazję. W tej największej plenerowej imprezie popularnonaukowej w Europie weźmie udział 237 instytucji z kraju i zagranicy. Będzie można zobaczyć ponad tysiąc pokazów – w namiotach wystawowych i na scenie. Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci, więc zapraszamy całe rodziny.

WYBRANE POKAZY I EKSPERYMENTY

Ogród chemiczny. Po dodaniu kryształków soli metali do naczynia zawierającego roztwór szkła wodnego można zaobserwować tworzenie się podwodnych struktur, przypominających bujną roślinność.

Pojazdy księżycowe. Poczuj się jak astronauta, samodzielnie sterując łazikami – pojazdami przystosowanymi do pracy na Księżycu i Marsie.

Jak zbudować własną rakietę? Prezentacja projektu niewielkiego pojazdu napędzanego paliwem karmelkowym. Rakieta może osiągnąć pułap do 500 metrów, ląduje z wykorzystaniem spadochronu.

Jak nauczyć śrubokręt latania? Wystarczy silne pole magnetyczne, by metalowy przedmiot zaczął unosić się w powietrzu (lewitować).

Zrób sobie gluta
. I to nie byle jakiego! Możesz własnoręcznie wykonywać hydrożele na bazie spolimeryzowanego alkoholu winylowego, a następnie sprawdzić, jakie mają właściwości mechaniczne.

Uwolnij się od stereotypów – tunel aerodynamiczny. Dlaczego samochody, kolarze i ptaki poruszają się w rzędach? Dlaczego helikopter może startować i lądować? Jaki kształt dachu jest najlepszy podczas wichury? Przekonaj się na własne oczy.

Genetyczne zoo. Niezwykły zbiór – zobacz bakterie, grzyby, fagi, komórki zwierzęce (w tym słynne komórki macierzyste) i roślinne, które na co dzień są wykorzystywane w badaniach naukowych, a w przemyśle biotechnologicznym m.in. do produkcji leków.

Wyizoluj DNA z kiwi. Myślisz, że to trudne? Pokażemy ci, jak w prosty sposób wydobyć kwasy nukleinowe ze zwykłych owoców.

Niebieski pomidor. Przekonaj się, czym rośliny zmodyfikowane genetycznie różnią się od „zwykłych”.

Czy można wystrugać sobie komputer? Owszem, bo za takie urządzenie można uznać sumator kulkowy. Dzięki niemu poznasz binarny system liczbowy i mechanizm przetwarzania danych we współczesnych maszynach obliczeniowych.

Organizatorzy polecają

Wolni od grawitacji. Nie trzeba lecieć w kosmos – wystarczy odwiedzić stanowisko CN Kopernik i podskoczyć! Nieważkość dopadnie nas podczas opadania. A na stoisku Polskiego Radia można zrobić coś podobnego, ale w basenie. Instruktor nurkowania pomoże chętnym osiągnąć zerową pływalność, odczuwaną jako stan nieważkości.

Koniopodobna maszyna krocząca. To mechaniczny koń, który samodzielnie się porusza. Jego nogi są napędzane prostym mechanizmem dźwigniowym, zamieniającym ruch obrotowy napędu na cykliczny. Efekt – coś, co do złudzenia przypomina koński kłus.

Mapping mózgowy.
Co się dzieje w naszej głowie, gdy wytężamy umysł, otwieramy czy zamykamy oczy? A w czasie relaksu? Każdy będzie mógł to sprawdzić – komputer przeanalizuje zapis EEG uczestnika eksperymentu, a potem na tej podstawie stworzy graficzną „mapę myśli”.

Goście specjalni

Dr Bunhead (Tom Pringle) – szalony naukowiec znany z programu „Brainiac” emitowanego na kanale Discovery. Uznawany
jest za największą ofermę świata nauki. Więcej: www.bunhead.com
 
Zirkus Meer (Science Circus) – austriacka grupa wykonująca spektakularne pokazy łączące naukę i akrobacje. Więcej:
www.zirkus-meer.at
 
Honda Asimo – humanoidalny robot, który potrafi mówić głosem dziecka, biegać, a nawet grać w piłkę nożną. Więcej:
www.asimo.honda.com

Więcej:nauka