Zjawisko naukowo opisała Emily Van der Nagel z Monash University’s School of Media, Film and Journalism w Australii. Internauci pisząc do siebie korzystają z synonimów i metafor. Nazwa tego procesu pochodzi od ukrywania się „pod samą latarnią”. W książkach o przygodach młodego czarodzieja bohaterowie najbardziej bojący się Voldemorta określali go mianem „Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać” oraz „Sam-Wiesz-Kto”. Praktyka ta zrodziła się ze strachu przed tym, że imię złego może go sprowadzić lub osłabić działanie dobrej magii.

Niewymawianie imienia może być także karą. Szewc Herostratos, mieszkający w Efezie w IV w. p. n. e. podpalił świątynię bogini Artemidy, uznawaną za jeden z siedmiu cudów świata. Swój czyn argumentował tym, że tylko w ten sposób może zapisać się w historii i liczyć na sławę – poprzez spektakularne przestępstwo. Oprócz kary śmierci miał zostać także wymazany ze wszystkich kronik i dokumentów, a ludzie mieli przestać wymawiać jego imię. To się nie udało, wzmianka o nim przetrwała u Teopompa z Chios. Do dziś imię Herostratos kojarzone jest z terroryzmem i chęcią zdobycia sławy za wszelką cenę oraz skazaniem na zapomnienie.

W świecie internetu praktyka niewymawiania imion może być powiązana z hasłem „don't make stupid people famous” - nie czyńmy sławnymi głupich ludzi. Badaczka trafiła na określenie „voldemorting” u jednego z użytkowników, który na pewną wiadomość odpisał, że nie jest zainteresowany „śmieciowymi celebrytami” i „voldemortuje” je, co oznacza, że nie zamierza o nich mówić, pisać, ani wymieniać ich imion. Wymazuje je ze swojego życia i słownika.

Choć w naszej rzeczywistości nie istnieją zaklęcia potrafiące nas wyśledzić, mamy coś innego – algorytmy wyszukujące w sieci. Można powiedzieć, że to trochę zaklęcia naszych czasów (cóż, to słowa z mocą, ale zamiast energii magicznej wykorzystują informacje). Wystarczy w odpowiednie miejsce wpisać imię, nazwę, nazwisko i wcisnąć „szukaj”. Po chwili coś się znajdzie, a jeśli nie, możemy ustawić nawet powiadomienie na później, jakby coś nowego wychynęło w sieci.