W cieniu drzewa granatu, Tariq Ali

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.

“W cieniu drzewa granatu” to bestsellerowa saga o przełomie epok, lojalności, zdradzie,
utraconej miłości i rodzinnej tajemnicy.

Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji ʿUmara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych?

“W cieniu drzewa granatu” to bestsellerowa saga o przełomie epok, lojalności, zdradzie, utraconej miłości i rodzinnej tajemnicy. To także pierwszy tom tzw. „Kwintetu Muzułmańskiego” – wielokrotnie nagradzanego i przetłumaczonego na kilkanaście języków cyklu powieści historycznych Tariqa Ali, opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie.


Tariq Ali (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.


W cieniu drzewa granatu, Tariq Ali
oprawa: miękka
format: 145×207 mm
ilość stron: 328
ISBN 978-83-63531-10-2
cena det.: 37,90 zł
data premiery: 27 maja 2014
seria: Kwintet Muzułmański

To powieść, która naprawdę ma coś do przekazania i czyni to po mistrzowsku.
– „The Guardian”

Książka, którą jednocześnie się chłonie i smakuje.
– „Independent”