W jego czasach Ziemia miała inną geografię. To jeden z pierwszych mieszkańców Atlantyku

Odkrycie zwierzęcia było przypadkowe – doszło do niego przy okazji prac nad poszukiwaniem pozostałości innych prastarych gatunków zwierząt – poinformował portugalski badacz.

Pozostałości po jednym z pierwszych zwierząt zamieszkujących Ocean Atlantycki, plezjozaurze, odkrył na Grenlandii portugalski paleontolog Octavio Mateus. Zwierzę żyło ok. 200 mln lat temu. 

“W trakcie prac na Grenlandii natrafiliśmy na pozostałości jednego z plezjozaurów, drapieżnika morskiego, który był jednym z pierwszych zwierząt zamieszkujących Atlantyk po rozdzieleniu się od siebie kontynentów europejskiego i amerykańskiego” – powiedział Octavio Mateus z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

Potwierdzono już, że znaleziony materiał badawczy w postaci skamieniałych kości drapieżnika pochodzi od najstarszego znanego nauce plezjozaura, który zamieszkiwał Grenlandię przed około 200 mln lat – poinformował portugalski badacz.

“Nasze odkrycie jest dużą niespodzianką, ponieważ nastawiliśmy się na poszukiwanie na Grenlandii lądowych zwierząt, takich jak płazy, dinozaury czy fitozaury, jakie żyły tam przed około 220 mln lat” – wyjaśnił Octavio Mateus.

Głównym materiałem badawczym były trzy kręgi oraz żebra plezjozaura. Portugalski paleontolog zapowiedział, że podjęte zostaną dalsze prace nad określeniem wyglądu i zwyczajów najstarszego zwierzęcia morskiego Grenlandii.

“Sądzimy, że odkrycie to może nam pomóc zdobyć również nowe informacje dotyczące geografii tej części świata” – dodał naukowiec.

Octavio Mateus jest jednym z najbardziej znanych portugalskich paleontologów. Badacz ma na swoim koncie odkrycia pozostałości dinozaurów w kilku regionach świata, m.in. w Europie oraz w Afryce.

W 2012 r. Mateus podczas prac badawczych prowadzonych na Grenlandii natrafił na pozostałości drapieżnego dinozaura sprzed 200 mln lat. Wraz z duńskimi i niemieckimi kolegami we wschodniej części wyspy znalazł setki śladów dinozaurów mięsożernych, a także szkielet plateozaura, roślinożernego dinozaura z epoki Triasu.

Podczas portugalsko-duńsko-niemieckiej wyprawy na Grenlandii odkryto również skamieniałość żółwia, jednego z najstarszych okazów tego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek zostały odnalezione na świecie.

Z kolei wiosną 2014 r. Octavio Mateus w ramach kierowanej przez siebie grupy portugalskich i brytyjskich paleontologów odkrył nowy gatunek zauropoda, dinozaura żyjącego w okresie jury górnej. Identyfikacja zwierzęcia możliwa była dzięki dobrze zachowanym skamieniałościom odnalezionym w okolicach portugalskiego miasta Lourinha.