W końcu jest potwierdzenie! Zamrożona tkanka jąder po 20 latach nadal może produkować plemniki

Zamrożona tkanka jąder nadaje się do użycia nawet po 20 latach. Najnowsze badania przeprowadzone na szczurach mogą być kluczowe dla mężczyzn, którzy przeszli raka w dzieciństwie.

Mimo iż w ciągu ostatnich dekad znacznie wzrosła przeżywalność pacjentów z nowotworami dziecięcymi, problemem pozostaje ich płodność w późniejszym okresie życia. Potencjalnym rozwiązaniem dla chłopców poddawanym chemioterapii jest pobranie, zamrożenie, a następne ponowne wszczepienie (po wyleczeniu choroby) tkanki jąder, zawierającej komórki macierzyste dające początek plemnikom. Do tej pory nie było wiadomo, w jakiej kondycji będzie ta tkanka po długotrwałym zamrożeniu.

Badania przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii wykazały, że tkanka jąder szczurów poddana kriokonserwacji może być ponownie wszczepiona po ponad 20 latach i wytwarzać żywe plemniki. Szczegóły opisano w PLOS Biology.

Jak przywrócić płodność chłopcom po chemioterapii?

Chociaż tkanka jąder zamrożona przez długi czas była zdolna do produkcji plemników, ich jakość i liczebność była obniżona w porównaniu z tkanką poddaną krótkotrwałej kriokonserwacji. Nowe wyniki prowadzone przez dr Eoina C. Whelana mogą mieć istotne znaczenie dla leczenia chłopców w wieku przedpokwitanionym, cierpiących na chorobę nowotworową, u których przeprowadzono chemioterapię. Jeżeli zabieg ten poprzedziło pobranie tkanki jąder, to jej reimplantacja po zakończonym leczeniu, może przywrócić im pełną płodność.

Dr Eoin C. Whelan powiedział:

Patrząc na to przez pryzmat szklanki do połowy pustej, wydaje się, że komórki macierzyste mają obniżoną zdolność do regeneracji plemników po długim okresie zamrażania. Ale dobra wiadomość jest taka, że plemniki mogą być produkowane, a ich transkrypcja wydaje się być normalna, gdy zbadaliśmy ich RNA.

Naukowcy odkryli, że długo mrożone spermatogenne komórki macierzyste (SSC) mogą skolonizować jądro myszy i wytworzyć wszystkie typu komórek niezbędne do skutecznej produkcji plemników. Warto jednak odnotować, że długo mrożone SSC wytworzyły mniej spermatyd, które następnie tworzyły funkcjonalne plemniki.

Dr Whelan dodał:

Kiedy przyjrzeliśmy się komórkom zaraz po rozmrożeniu, wyglądały tak samo jak komórki zamrożone przez krótki czas. Dopiero po przeszczepieniu tkanki jądra zaczęliśmy dostrzegać różnicę w efektywności produkcji plemników.

Przeprowadzone badania mają ważne implikacje dla całego świata nauki. Potwierdzają, że plemniki mogą powstawać nawet z długo zamrażanej tkanki jąder. Teraz naukowcy chcą zidentyfikować i złagodzić kluczowe czynniki powodujące utratę żywotności plemników, co mogłoby pozwolić odzyskać pełną płodność chłopcom po chemioterapii.