W piątek Europejska Noc Naukowców

Warsztaty detektywistyczne, pokazy średniowiecznych walk, możliwość skorzystania z kuli – żyroskopu, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek 25 września. Nocne, naukowe atrakcje przygotowały instytucje naukowe z kilku polskich miast.

Europejska Noc Naukowców to cykl edukacyjnych imprez popularnonaukowych odbywających się w ostatni piątek września, w ponad 300 miastach w całej Europie. W Polsce na wiele naukowych atrakcji wieczorową porą mogą liczyć mieszkańcy m.in.: Olsztyna, Szczecina, Poznania, Gdańska, Krakowa i kilku innych miast Małopolski.

OLSZTYN

Projektowanie bakterii, las w szkatułce czy wykonanie testów zdrowotnych i sprawności fizycznej – takie atrakcje czekają na odwiedzających 25 września podczas Europejskiej Nocy Naukowców ośrodek PAN w Olsztynie i Olsztyńską Szkołę Wyższą. Goście Nocy Naukowców odwiedzą niedostępne na co dzień laboratoria, zobaczą badania od kuchni, a w specjalnym bloku “Nie bój się eksperymentować” wezmą naukę w swoje ręce, budując DNA, projektując bakterie, komponując własne kremy, uczestnicząc w “qchennych rewolucjach” z chemikiem i odkrywając, czy nasz mózg nas oszukuje.

Noc Naukowców będzie też okazją, aby zadbać o swoje zdrowie. Każdy dorosły uczestnik pokazów będzie mógł sprawdzić wiek swojego serca i wykonać test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Otwarte zostaną też laboratoria fizjoterapeutyczne, w których chętni będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju testach sprawności fizycznej, m.in. podczas pokazów „Czy twardo stąpam po ziemi?” i „Jak szybkie są moje nogi”.

POZNAŃ

Ponad 500 atrakcji znalazło się w programie poznańskiej Nocy Naukowców. Będzie to dziewiąta edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski. Swoje laboratoria udostępni w tym roku podczas imprezy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Na Politechnice Poznańskiej odbędzie się m.in. pokaz Chemia Open Air, podczas którego naukowcy zaprowadzą uczestników w krainę wulkanów i lodu oraz warsztaty chemiczne, na których można będzie samodzielnie wykonać żetony do wózków sklepowych, małe modele samochodów, zbadać gąbki morskie i zbudować przyrządy laboratoryjne. Niezwykłym pokazem, według organizatorów, ma być także Festiwal Wysokich Napięć oraz pokaz „wietrznej fizyki”, czyli Fizyka Wind Show, podczas którego naukowcy wywołają wiatr z butelki i zdradzą sekrety najlepszych żeglarzy.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przygotował w tym roku ponad 240 wydarzeń. Będą wśród nich m.in. warsztaty detektywistyczne, na których można będzie pobrać próbkę własnego DNA oraz sprawdzić, w jaki sposób zabezpiecza się ślady linii papilarnych. Na Wydziale Historii można będzie zostać uczestnikiem walk średniowiecznych, a na Wydziale Nauk Społecznych – zobaczyć instalację prezentującą ludzki mózg.

SZCZECIN

W Szczecinie Noc Naukowców organizuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Wydarzenie odbywa się w ramach tamtejszego Festiwalu Nauki. Jak zapowiadają organizatorzy, wśród atrakcji znajdzie się coś dla prawdziwych twardzieli, czyli kula – żyroskop. To obracające się pierścienie, które sprawią, że można poczuć się jak astronauta na orbicie. Miłośnicy wirtualnej rzeczywistości, będą mogli poznać tajniki jej tworzenia. Na najbardziej zainteresowanych czeka pokaz nowych technologii, wykorzystujących czujniki przenoszące ruchy rąk do wirtualnej rzeczywistości. Przygotowano również warsztaty plastyczne, robotyczne i kryminalistyczne. Te ostatnie mają rozbudzić wyobraźnię uczestników, wprowadzić w świat kryminalistyki oraz rozwinąć zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

KRAKÓW I MAŁOPOLSKA

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców atrakcje przygotowały instytucje naukowe z Andrychowa, Skawiny, Niepołomic, Nowego Sącza, Tarnowa i Krakowa. Na Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja będzie można posłuchać wykładu o roli, jaką pełni światło w procesach chemicznych. Wykład będzie ilustrowany eksperymentami przeprowadzanymi na żywo. W Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie można dowiedzieć się, czym jest złoto chemików, jak pachnie oraz jak można z niego wykonać pamiątkowe ozdoby. Z kolei goście Politechniki Krakowskiej dowiedzą się np. czy rośliny wiedzą jak używać światła, będą mogli zrobić tabletkę z kawy i zobaczyć bolid wyścigowy, elektryczny pojazd miejski i pojazd dla niepełnosprawnych „Buzz”.

GDAŃSK

Noc pełną naukowych atrakcji przygotowało dla zwiedzających również gdańskie Centrum Hewelianum. Goście placówki poznają zasady skanowania 3D, będą podziwiali gwiazdy i spektakularne ogniowo-lodowe „science show”. Przeprowadzą też eksperymenty w plenerze, zobaczą świat oczami pszczół, wezmą udział w pokazie dogoterapii, czy obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Szczegółowy program atrakcji tegorocznej Nocy Naukowców jest dostępny na stronie: www.nocnaukowcow.pl