Wal butelkonosy na polskim wybrzeżu!

W piątek, 15 listopada, wieczorem, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF odebrali zgłoszenie o ssaku morskim o martwym ssaku morskim, który został wyrzucony na brzeg Bałtyku dwa kilometry za Kanałem Jamneńskim w kierunku Łaz. Na miejscu okazało się, że jest to prawie pięciometrowej długości wal butelkonosy.

Patrolowicze WWF przybyli na miejsce już po zmierzchu. Jednak bez trudu zlokalizowali zgłoszone zwierzę.

– Naszym oczom ukazał się smutny, ale imponujący widok wielkiego ssaka – opowiada Sebastian Barszczewski z Błękitnego Patrolu WWF. – Jego długość oceniłam na pięć metrów. Jednak akcję wyciągania go z plaży podjęliśmy następnego dnia przy wsparciu Urzędu Morskiego, ze względu na wielkość wala.

Po wstępnej identyfikacji przy pomocy ekspertów ze Stacji Morskiej w Helu został określony gatunek wala. Okazało się, że jest to najprawdopodobniej samiec wala butelkonosego północnego. Osiąga on do dziewięciu metrów długości, a masę ciała do trzech ton. Czoło ma wyraźnie oddzielone od dziobowatego pyska.  Samice z młodymi tworzą niewielkie stada. Natomiast stare samce żyją samotnie. Wal butelkonosy zamieszkuje wody Atlantyku od Islandii do Wysp Zielonego Przylądka. W zachodniej części Bałtyku był już obserwowany kilkakrotnie, jednak w naszym morzu nie znajduje odpowiednich warunków do życia.

Takie obserwacje są niezwykle rzadkie, a jedynym gatunkiem i to małego walenia, który stale występuje w Bałtyku jest morświn – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Obecnie trwa liczenie jego bałtyckiej populacji, której liczebność była szacowana na zaledwie 100 osobników. Badania prowadzone w ramach projektu SAMBAH, pozwolą ustalić jego liczebność. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody traktuje morświny z Bałtyku za krytycznie zagrożone wyginięciem.

WWF Polska przypomina, że każda obserwacja ssaków morskich, żywych lub martwych, powinna zostać zgłoszona do Błękitnego Patrolu WWF, telefon 795 536 009 lub do Stacji Morskiej, telefon 601 889 940.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.