Walki robotów w Manufakturze

Wypchnąć przeciwnika z ringu, wygrać wyścig, ominąć przeszkody, odnaleźć cel i wyjść z labiryntu, a także… uratować misia. Z takimi zadaniami zmierzą się roboty w Zawodach Sumo Challenge 2014 w Manufakturze. Zmagania mechanicznych zawodników będzie można śledzić już w najbliższą sobotę, 15 listopada, od godz. 11:00.

Sumo Challenge organizowane jest po raz 7. przez Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR działające na Politechnice Łódzkiej. To jedna z największych tego typu imprez w kraju. Do tej pory w zawodach zmierzyło się prawie 350 robotów.

W tym roku mechaniczni zawodnicy będą rywalizować w kilkunastu konkurencjach. W kategoriach Ericpol Sumo roboty będą walczyć aż w 7 kategoriach wagowych. Od dużych i silnych robotów o wadze do 3 kg po maleńkie roboty Nano Sumo, które rozmiarami nie przekraczają pudełka od zapałek. Ich zadaniem, tak jak w prawdziwym sumo, będzie wypchnięcie przeciwnika z ringu. Po raz pierwszy w Łodzi roboty zmierzą się w klasach Mini Sumo +, Micro Sumo + oraz Lego Sumo.

Odbędą się również wyścigi robotycznej Formuły 1, czyli szybki przejazd po linii wyznaczającej trasę i wyścig z przeszkodami, które roboty pokonają samodzielnie. Roboty-myszy będą musiały odnaleźć cel wśród krętych ścieżek labiryntu, zapamiętać i wybrać najkrótszą drogę wyjścia.

W kategorii Ideal Freestyle jury oraz publiczność wybiorą najoryginalniejszego robota. Konstrukcje, które pokazywano w tej kategorii wielokrotnie zaskakiwały widzów – tańczyły, opowiadały bajki, a nawet przynosiły i otwierały napoje – w tej kategorii nie ma żadnych ograniczeń!

Po raz pierwszy na łódzkich zawodach pojawią się konkurencje Bear Rescue – w której należy „uratować” małego misia-maskotkę, Roborace – czyli prawdziwy wyścig robotów, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a kraksy i wypadki to stały element konkurencji oraz Ketchup House – w którym roboty mają za zadanie zebrać jak najwięcej puszek z ketchupem rozstawionych w różnych miejscach planszy.

Najmłodsi pasjonaci robotyki mogą wziąć udział w warsztatach budowy robotów. Każdy konstruktor pod okiem instruktora sam „tchnie życie” w robota i będzie mógł wystawić go do walki, a na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody.

Oficjalne otwarcie Sumo Challenge o godz. 10:30. Rejestracja zawodników, ważenie i pomiary robotów rozpoczną się o godz. 9:00. Impreza potrwa do 21:00 i zakończy ją wręczenie nagród zwycięzcom. Wstęp i udział w zawodach jest bezpłatny.

Więcej:roboty