Polacy przygotowują się na zimę. Warszawskie ścieki ogrzeją konkretne miejsca w stolicy

Ciepło odpadowe ze ścieków może być wykorzystywane do ogrzewania budynków. O takim rozwiązaniu dowiadywaliśmy się już niejednokrotnie z zagranicznych publikacji naukowych, ale teraz będziemy mieć żywy przykład na rodzimym, polskim, naukowym poletku. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad ekologiczną instalacją, która wkrótce ruszy na terenie uczelnianego kampusu.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Ścieki płynące w rurach kanalizacyjnych mogą być dobrym i stabilnym źródłem ciepła, z którego można korzystać w dużych metropoliach. Używając pomp ciepła, bez problemu można ogrzewać wiele budynków. Takie rozwiązanie ciepłownicze jest niezwykle ekologiczne i przede wszystkim oszczędne. Chociaż prawdopodobnie nie da się całych miast ogrzewać w ten sposób, to w mniejszej skali ścieki skutecznie odciążą i zdekarbonizują miejskie ciepłownictwo.

Czytaj też: Oto metoda, jak szybko oczyszczać ścieki! Wynalazek naukowców z Podlasia został już opatentowany

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad praktycznym zastosowaniem ciepła odpadowego pochodzącego ze ścieków – dowiadujemy się z komunikatu prasowego uczelni. Pierwszy etap działań właśnie został zakończony. Polegał on na analizie parametrów fizyko-chemicznych warszawskich ścieków oraz warunków pracy kolektorów kanalizacyjnych w okolicach Kampusu Głównego PW i Osiedla Akademicka. Działania były prowadzone w siedmiu wybranych studzienkach kanalizacyjnych.

Warszawskie ścieki źródłem cennego ciepła. Naukowcy z PW pracują nad wyjątkową instalacją

Jak się okazało, instalacja pomp ciepła miałaby sens nie tylko praktyczny, ale i ekonomiczny. Budzi to spore nadzieje na powodzenie badań w dalszych etapach. Teraz inżynierowie przystąpią do budowy systemu na terenie kampusu.

Czytaj też: Oczyszcza ścieki i może być ponownie wykorzystany. Niesamowity polimer w akcji

Dr hab. inż Apoloniusz Kodura, prof. UW z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, który jest kierownikiem projektu, wyjaśnia, że „ciepło odpadowe ze ścieków transportowanych do oczyszczalni długimi kolektorami ułożonymi w gruncie, który stabilizuje ich temperaturę, jest doskonałym dolnym źródłem do zasilania parowaczy pomp ciepła”.

Korzystanie z energii cieplnej warszawskich ścieków wpisuje się ponadto w ogólną ideę inteligentnych miast przyszłości, w których źródła ciepła na potrzebny ogrzewania są dywersyfikowane. Naukowcy z PW wyrażają nadzieję, że w przyszłości z koncepcji instalacji, ale w szerszej skali, skorzystają także Wodociągi Warszawskie.