Oto metoda, jak szybko oczyszczać ścieki! Wynalazek naukowców z Podlasia został już opatentowany

Innowacyjna metoda oczyszczania ścieków opracowana przez badaczy z Politechniki Białostockiej pomoże przyspieszyć sam proces oraz znacznie zredukować jego koszty. Wynalazek został opatentowany 26 lipca 2022 roku i jest efektem wieloletnich prac badaczy z podlaskiej uczelni.
Oto metoda, jak szybko oczyszczać ścieki! Wynalazek naukowców z Podlasia został już opatentowany

Metoda oczyszczania ścieków polega na wytwarzaniu tlenowego granulowanego osadu czynnego i świetnie się sprawdza przy biologicznym oczyszczaniu wody. Jak mówi jeden z twórców opatentowanego wynalazku dr inż. Piotr Ofman z Katedry Technologii i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej:

Opracowane przez nas rozwiązanie można wdrożyć na oczyszczalniach ścieków, w których ciąg technologiczny oparty jest o wykorzystywania sekwencyjnych reaktorów biologicznych.

Wytwarzanie tlenowego granulowanego osadu czynnego nie jest nową metodą. Tak naprawdę wynaleziono ją 10 lat temu, ale nadal jest słabo rozpowszechniona na świecie, a w Polsce wykorzystywana jest jedynie w oczyszczalni obsługującej miejscowość Ryki.

Czytaj też: W ściekach odkryto bakterie odporne na „antybiotyk ostatniej szansy”. Co nam grozi?

Badacze z Podlasia opatentowali metodę, dzięki której szybciej oczyścimy ścieki

Metoda w zasadzie korzysta z „konsorcjum mikroorganizmów”, które dokonują rozkładu związków węgla, azotu i fosforu. Powstaje wówczas organiczna masa o kształcie granulek. Jest podstawową zaletą jest to, że generuje ona dużo mniej osadu niż kłaczkowaty osad czynny.

Ponadto osad opada dużo szybciej. Dzięki temu metoda wymaga mniejszych nakładów energetycznych (do usuwania osadu), jest ona tańsza i szybsza. Rozwiązuje to wiele problemów eksploatacyjnych i redukuje koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków.

Czytaj też: Woda z Bałtyku zdatna do picia? Wynalazek polskiej firmy może dokonać ogromnej rewolucji

Co więcej, stosując omawianą metodę można skrócić czas napowietrzania, który jest jednym z najbardziej energochłonnych etapów w procesie oczyszczania wody.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej wyrażają nadzieję, że ich opatentowany wynalazek znajdzie wkrótce zastosowanie na skalę przemysłową w wielu oczyszczalniach ścieków. Otrzymany patent pozwoli im na zdobycie kolejnych grantów na kontynuację badań w dużo większej, niż laboratoryjna, skali.

Więcej:oczyszczanie