Watch Unlock to nowa funkcja, dzięki której odblokowywanie telefonu będzie jeszcze prostsze

Jeszcze w ubiegłym roku Google pochwalił się, że pracuje nad nową opcją odblokowywania telefonu z Androidem za pomocą zegarka działającego pod kontrolą Wear OS. Wiemy, że ta funkcja ma nosić nazwę Watch Unlock i najnowszy przeciek trochę przybliża nam jej działanie.
Watch Unlock to nowa funkcja, dzięki której odblokowywanie telefonu będzie jeszcze prostsze

Watch Unlock może być przydatną nowością na smartwatchach z Wear OS

Posiadając zegarek z systemem Wear OS i smartfon z Androidem można połączyć ze sobą oba urządzenia, by mieć dostęp do wielu dodatkowych funkcji. Wśród nich znaleźć można opcję Smart Unlock, służącą do odblokowywania telefonu tylko poprzez umieszczenie go obok zegarka. Co prawda to przydatna funkcja, jednak z bezpieczeństwem jest nieco na bakier. Nie bierze bowiem pod uwagę tego, czy smartwatch znajduje się na nadgarstku użytkownika, bo wystarczy jedynie, że znajduje się on obok. Dlatego właśnie Google postanowił nieco zadbać o kwestie bezpieczeństwa i podczas targów CES zaprezentował Watch Unlock.

Ogólne działanie tej funkcji jest w zasadzie identyczne, jak w przypadku Smart Unlock, ale są pewne znaczące różnice. Przede wszystkim smartwatch musi znajdować się na nadgarstku użytkownika i dodatkowo musi być odblokowany. Tylko wtedy, jeśli umieścimy go w pobliżu telefonu, będzie można go odblokować. Wcześniejsze informacje nie były zbyt dokładne i jedynie ogólnikowo przybliżyły nam działanie przygotowywanej przez Google’a nowości. Trochę więcej mówi nam o tym serwis 9to5Google .

Opracowywane ulepszenie nie jest powszechnie dostępne, ale dziennikarzom ze wspomnianego serwisu udało się włączyć tę funkcję, dzięki czemu zdradzili kilka dodatkowych szczegółów. Przede wszystkim, urządzenie „musi być odblokowane, znajdować się na nadgarstku i znajdować się w zasięgu tego telefonu”, aby działało. Takie są ogólne zasady działania Watch Unlock. Zagłębiając się bardziej w temat ustalono, że Pixel Watch (na którym odbywały się testy), nie może znajdować się dalej niż jakieś 10 centymetrów od smartfona (w tym wypadku Pixela 7 Pro). Sam telefon będzie nawet zachęcał, by jeszcze bardziej przybliżyć do siebie oba urządzenia.

Zauważono ponadto, że Watch Unlock zdecydowanie przewyższa Face Unlock, jeśli chodzi o samą prędkość odblokowywania urządzenia. To akurat nic dziwnego, bo odblokowywanie twarzą na Pixelu 7 opiera się na aparacie i dodatkowych funkcjach uczenia maszynowego, a to trochę trwa.  Jednak, choć zapewne taka metoda pozwala zaoszczędzić kilka sekund, to nawet Google ostrzega użytkowników, że Watch Unlock może być mniej bezpieczne niż inne metody weryfikacji biometrycznej oraz tradycyjny PIN, wzór czy hasło. Firma zaznaczyła również, że używanie tej nowości może sprawić, że akumulator w zegarku będzie się szybciej rozładowywał.

Mimo wszystko zapewne wiele osób nadal będzie chętnie korzystać z tej nowości. Nie wiadomo tylko, kiedy pojawi się ona w Wear OS, a także, czy jej dostępność będzie ograniczona tylko do urządzeń Pixel, czy może będą mogli skorzystać z niej również posiadacze innych smartwatchy z tym systemem.