Wąż stał się niemal robotem i zaczął się inaczej poruszać! To nagranie obejrzały miliony ludzi

Węże utraciły kończyny w wyniku ewolucyjnej redukcji. Stało się prawdopodobnie jeszcze przed milionami lat w jurze. Dzisiaj jeden amerykański inżynier i robotyk postanowił jednak przywrócić im nogi. Nagranie, na którym prezentuje on węża w szklanej tubie opartej na czterech kończynach, obiegło cały świat i obejrzały je miliony internautów.
Wąż stał się niemal robotem i zaczął się inaczej poruszać! To nagranie obejrzały miliony ludzi

Allen Pan, znany youtuber, opublikował w sieci nagranie, na którym pokazuje, jak działają „sztuczne nogi”, które skonstruował dla… pytona. Dokładnie na nim widać, jak porusza się gad. Wideo obejrzały już miliony internautów.

Węże ewolucyjnie zredukowały swoje kończyny niemal do minimum. Stało się to najpewniej w epoce jury przed około 150 mln lat. Przypuszcza się, że dzięki temu rozwiązaniu łatwiej im było zagrzebywać się w ziemi. Obecnie węże spotykamy niemal na każdym kontynencie (poza Antarktydą).

Czytaj też: Wszystkie współczesne węże wyewoluowały z garstki ocalałej po uderzeniu asteroidy

Wąż z robotycznymi nogami. Wygląda jak jego przodkowie przed milionami lat

Inżynier-amator z USA zbudował szklaną tubę, która została oparta na czterech, robotycznych nogach. Całą konstrukcją można sterować zdalnie z poziomu laptopa. Póki co, sam wąż sam nie jest w stanie kierować swoimi „nogami”. Warunkiem do tego, aby układ zadziałał, jest to, aby gad sam potrafił wejść i wyjść ze szklanej rury.

Allen Pan słynie z budowy wielu egzoszkieletów dla zwierząt. Nie wszystkie jednak mu się udają. Najnowszy wynalazek dla węża zdobył największą popularność. Nie spodziewamy się, póki co, aby zastosowano „wężowe nogi” w jakimś praktycznym celu. Niezwykłą konstrukcję raczej należy odbierać, jak ciekawostkę ze świata robotyki.

Czytaj też: Radioaktywne węże z Fukushimy pomogą zbadać poziom skażenia po katastrofie

Warto jednak dodać, że jeśli przyjrzymy się nagraniu uważniej, to dostrzeżemy podobieństwo pytona do… jaszczurek, a więc do ewolucyjnych przodków dzisiejszych węży. Jest to tym dobitniejszy obraz pokazujący, od kogo pochodzą beznogie gady.

Więcej:robotywąż