Weekend dla serca

Na co dzień w Centrum Nauki Kopernik zwiedzający mogą poznawać tajniki nauki i przyrody, wykonując samodzielne eksperymenty. W najbliższy weekend będzie można poddać się bezpłatnemu pomiarowi ciśnienia tętniczego krwi i zbadać wiek swojego serca w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.

W najbliższy weekend – 15 i 16 marca 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” przygotowali  specjalne stoisko, gdzie można będzie bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi i zbadać wiek swojego serca. Pielęgniarki pracujące przy stoiskach kampanii zadbają o prawidłowe przeprowadzenie pomiarów, wskażą, jak dbać o układ krążenia oraz jak samodzielnie, w domowych warunkach, badać ciśnienie krwi. Dodatkowo, przy pomocy specjalnej aplikacji, organizatorzy kampanii przeprowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu można sprawdzić wiek serca. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na tak dużą skalę w Europie.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.

Zachęcam do wykonywania regularnych pomiarów ciśnienia. Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań,  jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca. Relaksując się wspólnie z rodziną, nie zapominajmy o codziennych obowiązkach wobec naszego serca.”– powiedział Profesor Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Więcej informacji, a także aktualny kalendarz organizowanych akcji bezpłatnych badań można znaleźć na stronie www.cisnienienazycie.pl.

Pomiary ciśnienia będą się odbywać w dniach 15-16 marca 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik, w godzinach 10:00-18:00. Każdy biorący udział w akcji otrzyma pakiet informacji poświęcony profilaktyce nadciśnienia i drobny upominek. 

Więcej:zdrowie