Korzystasz z WhatsAppa na starszym urządzeniu? Za kilka dni stracisz taką możliwość

Wraz z rozwojem aplikacji i dodawaniem do niej coraz to nowszych funkcjonalności, pojawia się problem z kompatybilnością ze starszymi wersjami systemów operacyjnych. W dużej mierze chodzi tu także o zabezpieczenia, które mogą być już przestarzałe. Dlatego jeśli maci starszy smartfon i korzystacie na nim z WhatsAppa, będziecie musieli zastanowić się nad wymianą urządzenia.
Korzystasz z WhatsAppa na starszym urządzeniu? Za kilka dni stracisz taką możliwość

Dla tych smartfonów przygoda z WhatsAppem wkrótce się skończy

Chociaż za nami premiera Androida 14 i stabilnego iOS 17, to wcale nie oznacza, że posiadacze smartfonów nie korzystają ze starszych wersji oprogramowania. Co prawda największy odsetek ma zainstalowane wersje sprzed jednej lub dwóch generacji, ale wciąż są tacy – i to jest ich wcale niemało – którzy na leciwych smartfonach mają równie leciwe systemy. Im więcej czasu mija, tym bardziej ograniczony mają dostęp do aplikacji, bo te tracą powoli wsparcie dla starszych systemów. Tak samo teraz będzie w przypadku WhatsAppa.

Czytaj też: Windows 11 coraz popularniejszy. Microsoft ma się z czego cieszyć?

Już 24 października komunikator będzie dostępny tylko dla modeli z zainstalowanym systemem:

  • Android 5.1 lub nowszym,
  • iOS 12 lub nowszym.

Jeśli nie wiecie, jaka wersja jest na waszym urządzeniu, wystarczy, że wejdziecie w Ustawienia, a tam w Informacje o telefonie oraz Informacje o oprogramowaniu. Dla osób, które mają starsze wersje oprogramowania niż te wymienione wyżej, mamy niestety złą wiadomość – nie będziecie już mogli korzystać z WhatsAppa. Taki ruch nie jest niczym dziwnym, bo im starsze urządzenie, tym trudniej zadbać o jego zabezpieczenia – co w przypadku komunikatora jest szczególnie ważne – a także dostosować nowości tak, by dobrze działały.

Czytaj też: Nad czym pracuje Apple? Powraca temat większego iPada Air

Samo posiadanie tak leciwego telefonu (mowa o modelach mających przynajmniej 9 lat) jest niebezpieczne samo w sobie, bo ich użytkownicy pozbawieni są aktualizacji zabezpieczeń. Bez nich ich dane zgromadzone na urządzeniu są szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców.

Tymczasem dla osób, które nadal będą mogły używać WhatsAppa Meta przygotowała świetną i długo wyczekiwaną nowość. W końcu będzie można przełączać się między kontami. To świetna sprawa dla wszystkich, którzy mają np. konto służbowe i prywatne. Do tej pory musieli oni korzystać z dwóch różnych smartfonów, ale teraz nie będzie już takiej konieczności, a to wielka wygoda. Oczywiście Meta przypomina, że wciąż do założenia drugiego konta konieczny jest osobny numer telefonu i druga karta SIM, choć w przypadku urządzeń z Dual SIM to żaden problem.

Czytaj też: WinRAR może być niebezpieczny. Lepiej jak najszybciej go zaktualizuj

Ta nowość zostanie wprowadzona w nadchodzących tygodniach, jednak nie poznaliśmy dokładnej daty. To kolejna z długo wyczekiwanych funkcji, która w ostatnim czasie trafiła do WhatsAppa. Niedawno Meta rozszerzyła bowiem obsługę wielu urządzeń (dodaną w 2021 roku) o dodatkowe smartfony, więc nie jesteśmy już ograniczeni do korzystania ze swojego konta tylko na jednym telefonie.