Nowy rok przynosi przykrą zmianę dla użytkowników WhatsAppa na Androidzie

Zwykle piszę wam o nowych funkcjach, jakie dostaje WhatsApp, ale tym razem spieszę z przykrą wiadomością. Mamy już nowy rok, a to, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, oznacza koniec taryfy ulgowej dla wszystkich, którzy kopie zapasowe z komunikatora przechowywali na Dysku Google.
Nowy rok przynosi przykrą zmianę dla użytkowników WhatsAppa na Androidzie

To ważna zmiana dla użytkowników WhatsAppa, ale tym razem raczej niewiele osób się z niej ucieszy

Jakoś tak było, że dotychczas kopie zapasowe z WhatsAppa można było przechowywać na Dysku Google za darmo, bo nie wliczały się one do darmowej puli 15 GB. Była to więc bardzo duże ułatwienie dla wszystkich użytkowników Androida, bo dzięki temu mogli bez żadnych problemów przechowywać na swoim koncie takie kopie, czyniąc przesiadkę na nowe urządzenie bajecznie prostą. Wystarczyło bowiem przenieść kopię zapasową z chmury na smartfona i cieszyć się dostępem do czatów, multimediów i wszystkich innych ważnych danych. 

Czytaj też: WhatsApp dostanie przydatne ulepszenie. Twoje oczy za nie podziękują

Warto pamiętać, że bezpłatne miejsce na Dysku jest rozdysponowywane pomiędzy Gmaila, Zdjęcia, Dokumenty i wiele innych aplikacji Google’a, więc kopie zapasowe z WhatsAppa, które tego miejsca w ogóle nie zużywały, były świetną opcją. Niestety, jeszcze w listopadzie gigant z Mountain View ogłosił, że koniec tego dobrego. Mamy już rok 2024 i warto o tym przypomnieć, zwłaszcza iż Meta, do której WhatsApp należy, potwierdziła, że zmiana wejdzie w życie w pierwszej połowie roku i obejmie wszystkich użytkowników Androida. Zostaną oni powiadomieni o tym z 30-dniowym wyprzedzeniem i w ustawieniach kopii zapasowych czatu pojawi się nawet specjalny baner.

Czytaj też: Microsoft rozszerza zasięg swojego chatbota SI Copilot. Teraz nowość trafia też na iPhone’y

Nowi posiadacze komunikatora nie powinni mieć żadnego problemu, ale ci z wieloletnim stażem już tak. Wyjść z tej sytuacji jest kilka – można zrezygnować z robienia kopii zapasowych w chmurze, wchodząc w Ustawienia > Czaty > Kopia zapasowa czatu i zmienić ustawienie Kopia zapasowa na Dysku Google na „Nigdy”. Inną możliwością jest też zmniejszenie ilości przechowywanych danych, poprzez usunięcie plików lub wybranie oszczędniejszej opcji, która tworzy kopie zapasowe tylko wiadomości tekstowych, pomijając wszelkie multimedia.  

Czytaj też: Była przydatna funkcja i już jej nie ma. Użytkownicy Map Google nie będą zadowoleni

Jeśli akurat stoicie przed koniecznością zmiany urządzenia, możecie też, zamiast kopii zapasowych, wykorzystać transfer bezpośredni. Wbudowane narzędzie WhatsApp Chat Transfer, pozwoli bezproblemowo przenieść dane na nowy smartfon, ale nie jest to już tak szybkie i łatwe, jak wgranie kopii zapasowej, bo oba urządzenia muszą być połączone do tej samej sieci Wi-Fi, no i oczywiście oba muszą być sprawne, a czasem jak wiadomo, dzieje się tak, że wymieniamy telefon z powodu uszkodzenia lub zgubienia poprzedniego. Dlatego ci, którzy wolą mieć spokój i są gotowi za to zapłacić, zawsze jest możliwość wykupienia dodatkowej przestrzeni na Dysku Google, zwłaszcza że obecnie wciąż obowiązuje promocja, w ramach której przez trzy miesiące płacimy zaledwie ułamek ceny pakietu.