WHO: Zanieczyszczone powietrze powoduje raka

Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenia w powietrzu, którym oddychamy, za główną środowiskową przyczynę raka.

Według WHO, nie ma już żadnych wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do raka płuc. Jako źródło zanieczyszczeń wymieniono zarówno spaliny samochodowe, elektrownie, gazy pochodzące z rolnictwa i przemysłu, ale także ogrzewanie w prywatnych domach.

Według WHO klasyfikacja powinna stanowić silną motywację dla polityków do podjęcia stosownych działań. 

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która działa w ramach WHO, obecnie klasyfikuje zanieczyszczenia powietrza w tej samej kategorii, co dym tytoniowy i promieniowanie UV. 

Do tej pory wiadomo było, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do chorób płuc i serca, jednak teraz pojawiły się dowody na to, że powoduje także raka. 

Dr Kurt Straif z IARC podkreśla: Powietrze, którym oddychamy jest zanieczyszczone mieszanką karcynogennych substancji. 

Dane WHO wskazują, że zanieczyszczone powietrze było przyczyną ok. 223 tys. zgonów na raka płuc. Do zachorowań doszło głównie w Chinach i krajach Azji Wschodniej. Szybki rozwój miast w tych rejonach doprowadził do powstania gęstego smogu, który codziennie stopniowo zatruwa ich mieszkańców. 

Eksperci podkreślają, że zanieczyszczenie jest jednak problemem globalnym i nie można dopuścić do podobnej sytuacji w innych częściach świata. 

Według WHO, zanieczyszczenie może być powiązane także w rozwojem raka pęcherza moczowego.