Google świętuje miliard użytkowników RCS. Z tej okazji wprowadza nowe funkcje do Wiadomości

Najwidoczniej gigantowi z Mountain View dobrze idzie rozpowszechnianie standardu RCS – korzysta z niego bowiem aż miliard użytkowników miesięcznie, co jest nie lada osiągnięciem. By to uczcić, Google ogłosił wprowadzenie 7 nowych funkcji do aplikacji Wiadomości.
Google świętuje miliard użytkowników RCS. Z tej okazji wprowadza nowe funkcje do Wiadomości

Nowe funkcje w Wiadomościach Google z okazji miliarda użytkowników RCS

Dla szybkiego przypomnienia, bo nie wszyscy mogą to wiedzieć, RCS to nowy standard przesyłania wiadomości, którym Google zastąpił przestarzałe SMS-y i MMS-y. No, właściwie ulepszył je, niż tak całkowicie zastąpił, bo w niektórych przypadkach nadal są wykorzystywane. RCS pozwala jednak na to, na co starszy standard nie pozwalał – większe bezpieczeństwo, możliwość wysyłania wiadomości przez Wi-Fi, wskaźnik pisania, potwierdzenie przeczytania, odpowiedzi do konkretnych wiadomości, ulepszone chaty grupowe, opcję udostępniania plików w wyższej jakości i wiele innych udogodnień. To właśnie o ten standard trwają od dawna spory między iOS’em a Androidem, choć już wiemy, że Apple w końcu się ugnie i w przyszłym roku porzuci SMS-y i MMS-y.

Jeśli zaś chodzi o nowości, w Wiadomościach Google pojawi się Photomoji. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zrobienie zdjęcia przy pomocy Google AI na urządzeniu, a potem wykorzystywać je jako reakcje w wiadomościach, wybierając z zapisanych plików w specjalnej zakładce. Także nasi znajomi mogą z nich korzystać na czatach grupowych. Jeśli macie WhatsAppa, to animowane emoji nie są dla was nowością, a teraz będziecie mogli bawić się nimi też w aplikacji Google’a. Kolejnym ulepszeniem są Reaction Effects, które jak twierdzi gigant, „tchną więcej życia w rozmowy”. Na razie działa to na dziesięciu najpopularniejszych emoji i to po prostu animowana rekacja, wyświetlana ponad wiadomością, na którą reagujemy.

Osoby, które często korzystają z tzw. „głosówek”, czyli wiadomości głosowych, będą mogli cieszyć się nowymi efektami, takimi jak animowane emocji nałożone na takie wiadomości. Mają one pomóc w wyrażeniu tego, jak się czujemy w danej chwili. Na szczęście oprócz tego wizualnego dodatku, Google zwiększył też szybkość transmisji wiadomości głosowych oraz częstotliwość próbkowania, co jest bardzo na plus. W aplikacji pojawią się też efekty ekranowe – po wpisaniu określonych komunikatów, takich jak „pada śnieg” czy „Kocham Cię” animacje dostosowane do tych komunikatów wyświetlać się będą na całym ekranie. Wiemy, że jest ich 15, ale firma chce, byśmy sami je odkryli.

Do dyspozycji użytkowników Wiadomości Google pojawią się również niestandardowe dymki czatów, a więc opcja dostosowania kolorów bąbelków oraz tła rozmowy. Tak samo, jak można to robić na Messengerze. Niestety, w dalszym ciągu użytkownicy iOS i tak nie będą mogli tego zobaczyć, dla nich kolor dymku wiadomości wysyłanej z Androida będzie wciąż taki sam. Ostatnią z nowości są Profile. Będzie można spersonalizować swoją nazwę profilu oraz zdjęcie i będą one wyświetlane przy naszym numerze telefonu. Według firmy „rozwiązuje problem otrzymywania wiadomości z numerów telefonów niezapisanych w kontaktach” i może być szczególnie przydatne podczas czatów grupowych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie wspomniane nowości pojawią się w wersji beta aplikacji i w dodatku nie wszystkie na raz. Jeśli więc nie korzystacie z testowej wersji Wiadomości Google, na wypróbowanie tych funkcji jeszcze trochę poczekacie. Gigant nie zdradził, kiedy można się tego spodziewać.