Podwyższone ryzyko autyzmu, ADHD, zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii, skłonności do uzależnień czy nawet podejmowanie prób samobójczych - te wszystkie zaburzenia mogą być efektem odkładania decyzji o ojcostwie, a co za tym idzie - mutacji w spermie. 

Naukowcy jednak podkreślają, że ważna jest także druga strona medalu - starsi ojcowie zazwyczaj lepiej radzą sobie ze wszystkimi problemami, jakie mogą się pojawić przy okazji narodzin dziecka. 

Redakcja Focus.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z  Indiana University w USA i szwedzkiego Karolinska Institute, jest jednym z największych, jakie kiedykolwiek podejmowały temat rodzicielstwa. 

Badacze przyjrzeli się ponad 2,6 milionom osób, porównywali rodzeństwo urodzone z tego samego ojca i porównywali, jak wiek ojców - 45 i 24 lata - wpływał na zdrowie i zachowanie potomstwa. Okazało się, że u dzieci starszych ojców : 

  • trzykrotnie częściej występuje autyzm
  • aż 13-krotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia ADHD
  • dwukrotnie częściej występuje ryzyko zaburzeń psychotycznych
  • 25 razy częściej występują zaburzenia afektywne dwubiegunowe
  • 2,5 raza częściej w przyszłości dzieci podejmują próby samobójcze lub mają problemy z uzależnieniami

Naukowcy nie wyznaczyli żadnego charakterystycznego momentu, po którego przekroczeniu ryzyko się zwiększa, ale zauważyli, że wraz z wiekiem staje się ono coraz wyższe. Generalnie ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest niezwykle niskie. 

Męskie nasienie powstaje przez całe życie mężczyzny. Jednak w miarę jak starzeją się mechanizmy prowadzące do wytwarzania spermy, wzrasta także ryzyko występowania mutacji - pojawia się coraz więcej uszkodzonych plemników, które mogą prowadzić do zaburzeń.