Czy tak ma wyglądać “symbioza” ludzi i zwierząt? Zwycięzcy European Wildlife Photographer of the Year 2020 [GALERIA]

Holenderski fotograf Jasper Doest od lat współpracujący z National Geographic został głównym zwycięzcą i fotografem roku w konkursie European Wildlife Photographer of the Year 2020. Zwycięska fotografia przedstawia makaki występujące w japońskim teatrze.
Czy tak ma wyglądać “symbioza” ludzi i zwierząt?  Zwycięzcy European Wildlife Photographer of the Year 2020 [GALERIA]

„We współczesnej Japonii makak wyrósł z czczonego symbolu religijnego na świeckiego kozła ofiarnego, splamionego wyrzutka i cel kpin – już nie jest święty. W tawernie Kayabuki w Utsonomiya (..) po kolacji klienci mają okazję obserwować makaki wykonujące sztuczki na prowizorycznej scenie” – tak kulisy powstania fotografii opisuje Jasper Doest

Holenderski fotograf wizualne opowieści mówiące o relacjach między człowiekiem a naturą. Ta konkretna fotografia powstała jako ilustracja do reportażu współtworzonego przez Doesta z Rene Ebersole dla National Geographic Magazine. 

Całość reportażu i więcej poruszających zdjęć znajdziecie tutaj: Sarumawashi: japoński małpi teatr. Tresowanie makaków to jeszcze tradycja czy już przemoc?

Jako prawdziwie wierzący w siłę fotografii jako inicjatora zmian, Doest jest członkiem International League of Conservation Photographers i ambasadorem World Wildlife Fund. Jest też laureatem nagrody World Press Photo i Wildlife Photographer of the Year.

Konkurs European Wildlife Photographer of the Year 2020 jest organizowany przez Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej. W tym roku na konkurs wpłynęło 19 000 zgłoszeń z 38 krajów.

Oprócz nagrody głównej w konkursie przyznano także nagrody i wyróżnienia w ośmiu kategoriach tematycznych, nagrodę dla młodych fotografów (w grupie do 14 lat oraz od 15 do 17 lat), oraz specjalną Nagrodę im. Fritza Pölkinga (w kategorii ogólnej i juniorskiej). 

Najlepsze prace zobaczycie w naszej galerii, a wszystkie wyróżnione fotografie są dostępne na oficjalnej stronie konkursu