Wieżowiec rajdowy

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie powstają zwyczajne budynki. Oto kolejny: pomnik mistrza Formuły 1, w którym zamieszka 2500 lokatorów

Budynek, który w 2011 roku stanie w Abu Dhabi, ma upamiętnić sukcesy Michaela Schumachera – siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1, najlepszego kierowcy w historii. Będzie to pierwszy z siedmiu luksusowych apartamentowców, które powstaną w różnych częściach świata. Każdy symbolizować będzie jeden sportowy tytuł mistrzowski.

Michael Schumacher World Champion Tower zostanie wzniesiony na wyspie Reem, w słynnej dzielnicy biznesowej. Będzie niemal „wyrastał” z Zatoki Perskiej i wznosił się na wysokość 240 metrów. Budynek będzie odznaczał się smukłą sylwetką, płynnie zwężającą się i rozszerzającą niczym bolid. Odbijające światło wgłębienia (balkony) i wypukłości dodadzą bryle dynamiki i sprawią, że jej wygląd będzie się zmieniał w zależności od oświetlenia.

Budynek zaprojektowano tak, aby dolne piętra zintegrować z wodą, a górne z powietrzem. 60 pięter pomieści 400 apartamentów. Te najniżej położone, na które zazwyczaj trudno znaleźć nabywców, będą łakomym kąskiem ze względu na zamkniętą przystań, która powstanie u podnóża budynku. Jacht będzie można zacumować tuż przy tarasie! Najwyższe piętra zajmą tzw. podniebne wille, czyli apartamenty wielopoziomowe. Ich mieszkańcy będą mieć najwspanialszy widok obejmujący 270°.

Koncepcję tego drapacza chmur opracował Joachim Swensson z firmy PNYG, projekt powstał w Laboratorium of Visionary Architecture. Projektanci Chris Boss i Tobias Wallisser reprezentują nowe pokolenie architektów. Współpracowali przy tak niezwykłych projektach jak Water Cube w Chinach czy muzeum Mercedesa Benza w Niemczech. Wieżowiec w Abu Dhabi zostanie zbudowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii, z naciskiem na ekologiczne rozwiązania.