Wilki mają własną osobowość. Wykorzystują ją do polowania

Najnowsze badania terenowe potwierdziły, że wilki o silnej osobowości mogą lepiej zmieniać ekosystemy niż osobniki słabsze. To potwierdza, że zwierzęta te mają ogromny wpływ na kształt przyrody jaką znamy.
Wilki mają własną osobowość. Wykorzystują ją do polowania /Fot. Pixabay

Wilki mają własną osobowość. Wykorzystują ją do polowania /Fot. Pixabay

Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Minnesoty w ramach Voyageurs Wolf Project wykazały, że wilki wpływają na tworzenie się mokradeł poprzez zabijanie bobrów. Osobniki o silnym charakterze lepiej radziły sobie z polowaniem, co potwierdza rolę osobowości wilków w zachowaniach społecznych i wpływie na całe ekosystemy. Szczegóły opisano w czasopiśmie Frontiers in Ecology.

Dr Tom Gable, kierownik projektu Voyageurs Wolf Project, mówi:

Większość właścicieli psów jest przekonana, że ich psy mają osobowość. Podejrzewaliśmy, że wilki również mają osobowości i że różnice te można dostrzec w zachowaniu drapieżników i myśliwych.

Aby wskazać, jak osobowość wilków może wiązać się z tworzeniem mokradeł, naukowcy postanowili ocenić rolę charakteru tych zwierząt na podstawie danych z ośmiu par z sześciu watah zebranych w latach 2019-2020. Porównano liczbę przypadków, w których wilki z tej samej watahy, zamieszkujące te same lub podobne siedliska i warunki, próbowały polować na bobry oraz liczbę przypadków, w których wilkom udawało się zabić bobry. To pozwoliło uczonym kontrolować wiele zmiennych, które mogą wpływać na zachowania łowieckie.

Prof. Joseph Bump z Uniwersytetu Minnesoty dodaje:

Skuteczna osobowość zasadzki wymaga, by wilki czekały przy stawach lub wzdłuż szlaków żeremi bobrów. Niektóre wilki czekają częściej i znacznie dłużej niż inne wilki, nawet z tej samej watahy.

Wykazano duże zróżnicowanie w ilości czasu, jaki członkowie watahy spędzali na zasadzkach na bobry oraz liczbie zwierząt upolowanych. Niektóre wilki zabiły o ponad 229% bobrów więcej niż inne osobniki i spędzały 263% więcej czasu na zasadzkach na nie. Takie duże zróżnicowanie zachowań łowieckich między wilkami tej samej grupy rodzinnej było zaskakujące, ale potwierdziło, że kluczowa w drapieżnictwie jest osobowość.

Wilki prawdopodobnie nie są odosobnione w swoich zachowaniach. Istnieją powody, by wierzyć, że inne dzikie zwierzęta także różnią się osobowością, przez co wpływają na ekosystemy, w których żyją – podobne zachowania zaobserwowano m.in. u pum czy borsuków. Osobowość drapieżników będzie miała większe znaczenie tam, gdzie drapieżniki zabijają gatunki będące inżynierami ekosystemów.

Prof. Joseph Bump podsumowuje:

Ale czy wilki, które polują na bobry, rodzą watahy wilków, w których jest więcej wilków polujących na bobry? W tym miejscu badania te stają się jeszcze bardziej interesujące.