Wilki po 50 latach wróciły do Puszczy Kampinoskiej!

Fotopułapki potwierdziły obecność wilków na terenie Kampinosu.

Wilcza wataha pojawiła się w Puszczy Kampinoskiej pierwszy raz od 1964 roku. Potwierdziły to dane z tzw. fotopułapek, które rozmieszczone są w lasach na terenie całego kraju. Ostatnie wilcze rodziny skryły się głównie w lasach północno-wschodniej Polski i Karpat.

Teraz wilki wracają do Polski. W naszym kraju żyje obecnie około 1000 wilków. Fundacja WWF Polska podkreśla, że nie powinniśmy się bać tych zwierząt. Dla człowieka nie stanowią one zagrożenia.

To raczej one obawiają się ludzi. – Wilk ma wiele powodów, by obawiać się człowieka – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Z jednej strony mamy konflikt hodowców z wilkami, które mogą powodować szkody w niewłaściwie zabezpieczonych stadach zwierząt. Z drugiej, rywalizację z myśliwymi traktującymi tego drapieżnika, jako gatunek, na który powinno się znów polować, bo „powoduje szkody w łowisku”. Wilki giną także w czasie nielegalnych polowań oraz z rąk kłusowników.

Wilk wciąż wymaga szczególnej ochrony. Jeśli chcemy, by przetrwał w naturze, musimy mu pomóc – apeluje WWF Polska i zachęca do symbolicznej adopcji wilka. Można to zrobić na stronie pomagamwilkom.pl. Zebrane środki posłużą na zakup kolejnych pastuchów elektrycznych dla hodowców, prowadzenie badań i monitoringu wilków.