Windows 11 wkrótce utraci wsparcie. Sprawdź jak tego uniknąć

Kiedy Microsoft ogłosił premierę Windowsa 11, byliśmy mocno zaskoczeni, bo przez wiele lat wyglądało na to, że „dziesiątka” będzie tym ostatecznym systemem. Tak się jednak nie stało. Podczas gdy powoli zbliżamy się do końca wsparcia poprzedniej wersji, jej następca też wkrótce przestanie dostawać aktualizacje. Nie martwcie się jednak, nie chodzi o całego Windowsa 11, a tylko jego wczesne wersje.
Windows 11 wkrótce utraci wsparcie. Sprawdź jak tego uniknąć

To koniec Windowsa 11 w wersji 21H2

Chociaż ogólnie mówimy o Windowsie 11, to tak jak w przypadku innych systemów operacyjnych, ma on różne swoje wersje, w zależności od zainstalowanych na urządzeniu aktualizacji. Tak samo jest z Windowsem 10. Poszczególne wersje mają więc różny okres otrzymywanego wsparcia i niedawno Microsoft przestał obsługiwać Windowsa 10 w wersji 21H2, pozostając przy wydaniu 22H2 jako jedynym, które otrzymywać będzie aktualizacje. Taki sam los spotka teraz „jedenastkę”.

Czytaj też: Masz sprzęt Apple’a? Lepiej szybko go zaktualizuj

Windows 11 nadal jest bardzo świeżym systemem, w końcu wydany został 5 października 2021 roku, przez co pomimo usilnych starań Microsoftu, wiele osób nadal nie zdecydowało się na przesiadkę z Windowsa 10, a nawet starszych systemów. Debiutująca przed prawie dwoma laty wersja nazywana jest “Original release”, “RTM” lub “21H2” i chociaż teoretycznie ciężko nazwać ją specjalnie starą, jej wsparcie wkrótce się zakończy.

Czytaj też: Uważajcie na Meduzę. Niebezpieczne oprogramowanie bierze na celownik użytkowników komputerów

Microsoft ogłosił właśnie, że cykl życia pierwszej wersji Windowsa 11 zakończy się w październiku 2021 roku, a więc po dwóch latach od wydania. Jak poinformowała firma:

Windows 11, wersja 21H2 przestanie być obsługiwany 10 października 2023 roku. Dotyczy to następujących edycji wydanych w październiku 2021 roku:
  • Windows 11 Home, version 21H2
  • Windows 11 Pro, version 21H2
  • Windows 11 Pro for Workstations, version 21H2
  • Windows 11 Pro Education, version 21H2

Te edycje nie będą dłużej otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń po 10 października 2023 roku. Klienci, którzy skontaktują się z Microsoft Support po tej dacie, będą poproszeni o zaktualizowanie swojego urządzenia do najnowszej wersji systemu Windows 11, aby zachować wsparcie.

Koniec wsparcia oznacza, że Microsoft nie będzie już wydawał aktualizacji i poprawek zabezpieczeń oraz nowych funkcji. Rozwiązanie tego problemu jest jednak banalnie proste, wystarczy odwiedzić Windows Update i pobrać aktualizację 22H2 oraz jej kolejne ulepszenia. Dzięki temu nie tylko dostaniecie ogrom zmian i świetnych funkcji, ale również będziecie mogli dalej bezpiecznie korzystać z Windowsa 11 bez obaw o bezpieczeństwo.