Naukowcy z Hebei Medical University w Chinach zmodyfikowali genetycznie mniej groźnego wirusa pęcherzykowatego zapalenia jamy ustnej (VSV) – znanego z zarażania bydła – aby przenosił białko z wirusa Ebola, powodując “śmiertelną infekcję u chomików”. Ten nowo opracowany model zapewnia “dostępny i wygodny” sposób badania eboli, której śmiertelność może wynosić nawet 90 proc. Szczegóły opisano w czasopiśmie Virologica Sinica.
Nowy wirus stworzony w laboratorium
Wirus Ebola (EBOV) powoduje poważne stany zapalne i uszkodzenia tkanek w całym ciele, wpływając na naturalny mechanizm krzepnięcia krwi i wewnętrzne krwotoki. Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak krew, ślina, pot i łzy osób nim zakażonych, a także poprzez dotykanie rzeczy zanieczyszczonych tymi płynami.
Czytaj też: Nieznany wirus zaatakował człowieka w Peru. To dla nas poważne ostrzeżenie
Do tej pory wszelkie operacje na wirusie Ebola wymagały dostępu do laboratorium o poziomie bezpieczeństwa biologicznego BSL-4, a o nie stosunkowo trudno. Najnowsza metoda wykorzystuje “zastępczy” patogen, który jest bezpieczniejszy dla ludzi, więc możliwe jest prowadzenie badań na zwierzętach w laboratoriach BSL-2, które są tańsze w eksploatacji.
W nowym badaniu chomiki zakażone zmodyfikowanym VSV wykazywały objawy choroby podobne do tych obserwowanych u pacjentów z ebolą, czyli utratę masy ciała, niewydolność wielonarządową, poważne zapalenie oczu i powstawanie owrzodzeń, a także śmierć zwierząt 2-3 dni od zarażenia. Dalsze badania chomików wykazały, że zmodyfikowany wirus rozprzestrzenił się w całym ich ciele, w tym w sercu, mózgu i nerkach, a najwyższe poziomy odnotowano w wątrobie.
Stworzenie wirusa nie ma na celu wywołania kolejnej pandemii, a opracowanie nowych terapii do walki z ebolą. Model ten można wykorzystać do oceny skuteczności istniejących szczepionek najgroźniejszych wirusów.
Dr Richard Ebright z Rutgers University mówi:
Będzie konieczne zweryfikowanie, czy nowy wirus chimeryczny nie zakaża i nie replikuje się w ludzkich komórkach oraz czy nie stwarza ryzyka zakaźności, przenoszenia i patogeniczności u ludzi, przed przystąpieniem do badań na poziomie bezpieczeństwa biologicznego 2.
Wirus Ebola został odkryty w 1976 r. w czasie epidemii w Zairze i Sudanie, a od tego czasu odnotowano 29 ognisk lub raportów przypadków gorączki krwotocznej Ebola. Według WHO ognisko eboli w latach 2014–2016 w Afryce Zachodniej było największym i najbardziej złożonym, z 28 646 zgłoszonymi przypadkami i 11 323 odnotowanymi zgonami.