Wirus opryszczki odgrywa rolę w chorobie Alzheimera. Nowe badanie

Lekarze wciąż nie mają odpowiedzi na to skąd dokładnie bierze się ta choroba, ani jak ją leczyć. Jednak właśnie poznano dowody na to, że istotną w niej rolę może odgrywać często występujący wirus.
Wirus opryszczki odgrywa rolę  w chorobie Alzheimera. Nowe badanie

W opublikowanym niedawno przez Neuron badaniu znalazły się silne dowody na to, że dwa szczepy wirusa opryszczki mogą mieć wpływ na występowanie choroby odzierającej ludzi z pamięci i sprawności umysłowej. Chodzi o szczepy HHV-6A, HHV-6B oraz HHV-7. 

Zespół naukowców przyjrzał się wynikom skanowania 622 mózgów osób które miały oznaki choroby oraz 322 ludzi zdrowych. Mózgi chorych na alzheimera miały w sobie dwukrotnie wyższe  poziomy wirusa opryszczki od tych, których choroba nie dotknęła.
 
Wciąż nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co jest źródłem choroby Alzheimera? Jedna z teorii mówi o zestawie różnych szkodliwych procesów w mózgu, inna o uszkodzeniu spowodowanym działalnością wirusa. 

– Nie wydaje mi się, żebyśmy mogli odpowiedzieć czy opryszczka jest przyczyną tej choroby. To, co jednak jest pewne, to fakt, że wpływają i bierze udział w procesach prowadzących mózg do objawów tożsamych z chorobą Alzheimera – mówi genetyk Joel Dudley, jeden z autorów badań i członek ASU-Banner Neurodegenerative Disease Research Center.

Wyniki badań okazały się niespodzianką dla naukowców, dają jednak także nadzieję na przyszłość. Odkrycie tej zależności może poprawić diagnostykę choroby lub ocenę ryzyka jej wystąpienia. Autorzy badania dodają, by nie martwić się specjalnie wynikiem (w końcu opryszczka nie jest specjalnie rzadką przypadłością). Do 50 roku życia około 90% dorosłych osób ma styczność z wirusem, nie wszyscy jednak wedle badań są zagrożeni demencją. 

Źródło: CNN