Wirus zapalenia wątroby typu A z nasion granatu doprowadził do śmierci kobiety w Australii

64-letnia kobieta w Australii zmarła po zarażeniu wirusem zapalenia wątroby typu A znajdującym się w zamrożonych nasionach granatu.
Wirus zapalenia wątroby typu A z nasion granatu doprowadził do śmierci kobiety w Australii

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest infekcją wątroby, która rozprzestrzenia się, gdy ludzie jedzą lub piją coś zanieczyszczonego zakażonymi fekaliami. Infekcja jest zazwyczaj łagodna i ustępuje w ciągu kilku tygodni, ale może być poważniejsza, szczególnie u osób starszych lub cierpiących na przewlekłą chorobę wątroby.

Jest to rzadki i tragiczny przypadek i składam szczere kondolencje rodzinie tej kobiety – powiedziała Paddy Phillips, dyrektor generalna szpitala South Australia. – Większość osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu A wraca do zdrowia, a śmierć kobiety jest jedynym przypadkiem zgonu związanym z tym produktem – dodała.

Kobieta zmarła dwa miesiące po wycofaniu 180-gramowych torebek z zamrożonymi nasionami granatu Creative Gourmet przez urzędników służby zdrowia w Australii. Władze wydały ostrzeżenie, produkt był przyczynił się do rozprzestrzenienia  WZW typu A w Nowej Południowej Walii. Według oświadczenia, w Australii były co najmniej 24 przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A wywołane nasionami granatu.

– Choć spodziewamy się, że większość ludzi zrezygnowałaby z produktu, nalegamy, aby wszyscy sprawdzili zamienniki i usuwali wszelkie produkty, których dotyczy problem – powiedziała Phillips.

Urzędnicy nie spodziewają się więcej przypadków związanych z produktem. Okres inkubacji wirusowego zapalenia wątroby typu A wynosi zazwyczaj 15-50 dni, więc nie przewidujemy kolejnych przypadków, ponieważ produkt został wycofany dwa miesiące temu

Creative Gourmet to australijska firma zajmująca się dystrybucją mrożonych owoców do restauracji i supermarketów w całej Australii. Nasiona pochodzą z granatów uprawianych w Egipcie.

Objawy zapalenia wątroby typu A obejmują nudności, wymioty, gorączkę, zażółcenie skóry, ciemne zabarwienie moczu i blady stolec. Oznaki infekcji mogą pojawić się między 15 a, 50 dniem po zarażeniu.

W Australii zwykle zgłaszanych jest co roku od 300 do 500 przypadków zapalenia wątroby typu A. Według danych Departamentu Zdrowia Australii, mniej niż 1% prowadzi do śmierci.

Nie istnieje specjalistyczne leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A, ponieważ choroba zwykle ustępuje samoistnie. Szczepienia są dostępne w niektórych krajach, w tym w Australii i są zalecane dla osób podróżujących do obszarów endemicznych, dla osób pracujących  z dziećmi oraz dla pracowników służby zdrowia i pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby, jak podaje organizacja Hepatitis Australia.