Witamy w przyszłości, czyli w czym może wyręczyć cię nowoczesny telewizor

Jeszcze 20 czy 30 lat temu szczytem nowoczesnej technologii w domu było posiadanie kablówki i telefonu komórkowego w formie nieporęcznej cegły, nie wspominając już o Internecie, który był bardzo ekskluzywnym (i powolnym) towarem.

Dzisiaj za to ledwo nadążamy za nowymi rozwiązaniami, które coraz bardziej przybliżają nas do codzienności opisywanej w książkach sci-fi z dzieciństwa. Nie potrzebujesz już 567382 sprzętów, by połączyć się ze światem, obejrzeć serial, czy popracować. Wystarczy, że masz w domu wystarczająco “mądry” telewizor i życie od razu staje się łatwiejsze. Zobacz, jak smart TV może ułatwić ci życie.

Telewizory najnowszej generacji wyposażone są w sztuczną inteligencję, jednak zdecydowanie inną, niż ta ze starych filmów – póki co, bunt maszyn raczej nam nie grozi, a ta technologia może zrobić dla ciebie więcej, niż myślisz.

Najbardziej zaawansowaną formą tego rozwiązania w przypadku telewizorów jest robot, który jest w stanie przeprowadzić z użytkownikiem pełen dialog bez konieczności powtarzania tych samych informacji – wystarczy raz zadać pytanie, a specjalne algorytmy zajmą się kierowaniem go na właściwy tor rozmowy, ucząc bota przydatnych nawyków.

Sprytnie zaprogramowana sztuczna inteligencja w telewizorach OLED  jest w stanie osiągnąć dużo więcej, niż błyskawiczne znalezienie odpowiedzi na pytanie ile goli strzelił Milik przez całą swoją karierę – może ona również na bieżąco dostosowywać ustawienia telewizora do jakości oglądanego filmu czy programu, optymalizując wyrazistość, ostrość, szczegółowość i jasność oraz wykorzystując informacje na temat oświetlenia otoczenia. W przypadku głębi czerni własnoręczne grzebanie w ustawieniach kontrastu i jasności ekranu telewizora nie zawsze kończy się pożądanym efektem, co dla fanów horrorów może okazać się dużym problemem. Nie wspominając już o tym, że filmy kinowe poddawane są postprodukcji z myślą o tych najnowocześniejszych urządzeniach, więc słabszy sprzęt może po prostu nie podołać natężeniu najgłębszej z najgłębszych czerni. Z nowoczesnym smart TV OLED, możesz pożegnać się z  koniecznością  zmiany ustawień sprzętu za każdym razem, gdy oglądasz coś nowego – algorytmy zrobią to, podczas gdy ty będziesz leżał sobie na kanapie. Czyż to nie wspaniałe?

Czym właściwie jest tajemnicza technologia OLED? OLED to skrót od organic-light-emitting-diode (organiczna dioda elektroluminescencyjna), co w przełożeniu na zrozumiały język oznacza, że każdy pojedynczy piksel ekranu emituje własne światło. Właśnie to sprawia, że obraz  jest głęboki, wyraźny i kontrastowy. Ta technologia, w której od lat specjalizuje się firma LG i za którą została wyróżniona prestiżową nagrodą EISA, zapewnia o wiele lepszą jakość obrazu niż w przypadku ekranów LED i LCD i jest najbardziej popularną, jeśli chodzi o zakup telewizorów najnowszej generacji.

Wróćmy jednak do sztucznej inteligencji i tego, jak może usprawnić twoją pracę w domu – ułatwi research, podłączy cię do wideokonferencji, zanotuje głosowo i wyśle wiadomość do współpracownika, podczas gdy ty będziesz robił sobie pedicure (tak, panowie też mogą). Prawie jak osobisty asystent, jednak odrobinę lepszy, bo bez wstydu można pracować przy nim w piżamie.

To nie koniec! Dzięki współpracy z Asystentem Google, Alexą, Apple AirPlay i HomeKit tego rodzaju sprzęt może łatwo stać się centrum dowodzenia w inteligentnym domu. Po ciężkim dniu pracy, kiedy masz ochotę tylko i wyłącznie na relaks w towarzystwie szklanki whisky, to właśnie sztuczna inteligencja zgasi za ciebie światła w całym domu, zamknie bramę wjazdową, czy zmieni temperaturę wnętrz, a nawet uruchomi robota sprzątającego i kurze magicznie znikną z podłogi. No, może nie magicznie – najpierw musisz poprosić.

Na szczególny zachwyt w inteligentnych telewizorach zasługuje również sam AirPlay, który jest wspaniałym ratunkiem, gdy ze znajomymi chcecie zrobić sobie pokaz zdjęć, ale jest was zbyt dużo i nikt nie widzi dobrze ekranu iPhone’a. Wystarczy klik i zawartość ekranu telefonu lub komputera ląduje na telewizorze, a impreza jest uratowana! 

Oprócz asysty w codziennych obowiązkach nowoczesny smart TV jest też w stanie pozwolić ci zaoszczędzić na wypadach do kina i tym samym uchronić sylwetkę przez zgubnym wpływem tłustego popcornu oraz mocno słodzonych napojów w kinowym bufecie. Modele 4K Cinema HDR posiadają technologię, która bardzo wiernie odwzorowuje wizję reżyserów dzięki obsłudze większości formatów HDR. Telewizory w niej wykonane obsługują pliki w najważniejszych formatach HDR, takich jak Advanced HDR Technicolor i HDR10 Pro, a więc zapewniają doznania niemal kinowe, odejmując hałasujących ludzi, niewygodne fotele i powiew niezbyt świeżego powietrza z wentylacji. Tyle wygrać! 

Są jednak tacy, dla których 4K to zdecydowanie za mało. Sięgają po coś z najwyższej półki, a mianowicie telewizory 8K, które są dotychczas największym (i prawdopodobnie najcieńszym) osiągnięciem technologii OLED, a ich średnice osiągają nawet 88 cali. Gwarantują one dźwięk głęboki jak Rów Mariański i czysty, szczegółowy obraz, mocno fokusując się na generowaniu czerni z piekła rodem oraz bardzo wyrazistych kolorów.

Gdyby 15 lat temu ktoś powiedział ci, że za 15 lat będziesz siedział w domu i rozmawiał do telewizora, prawdopodobnie byś go wyśmiał albo obraził. Kto by przypuszczał, że świat się tak zmieni? Kiedyś używało się tych sprzętów tylko dla rozrywki, a dzisiejsze realia są takie, że rozsądnie wybrany telewizor = więcej wolnego czasu = więcej wypoczynku. Chyba zatem warto się do tego przyłożyć, prawda?