Wkrótce będziemy nieśmiertelni?

W 2045 roku człowiek osiągnie nieśmiertelność – twierdzi wenezuelski naukowiec Jose Luis Cordeiro i podkreśla, że do tego czasu ludzkość przezwycięży proces starzenia.

Cordeiro jest wykładowcą i doradcą na Uniwersytecie Singularity – placówki utworzonej przez NASA i finansowanej przez Google. Badacz bierze udział w letnim kursie uniwersyteckim „Sztuczna inteligencja i przyszłość gatunku człowieka”, który jest prowadzony w hiszpańskim Santander. 

Zdaniem naukowca “starzenie się jest chorobą uleczalną”, a dzięki postępowi naukowemu w ciągu najbliższych 30 lat ludzkość zdoła pokonać wszystkie najgroźniejsze choroby. Według Jose Luisa Cordeiro już wkrótce popularne stanie się odszyfrowywanie DNA na własną rękę i programowanie sobie potomstwa, w taki sposób, by mogło żyć jak najdłużej. 

Zdaniem Cordeiro nowe technologie i rozwój sztucznej inteligencji to narzędzia, które spowodują zakończenie “ery człowieka”, którą zastąpi “era postczłowieka”. Nowa rasa, czyli postczłowiek według naukowca pojawi się na Ziemi już za 50 lat. Naukowiec przewiduje także, że między 2029 i 2045 rokiem powstaną komputery, które będą bardziej złożone i skomplikowane niż ludzki umysł. W tym czasie sztuczna inteligencja przewyższy także ludzką.

Uniwersytet Singularity  istnieje od 2009 roku i wspiera wizjonerów, którzy pracują dla polepszenia jakości ludzkiego życia. Fundatorem placówki jest Google.

Czytaj więcej: Jeśli mamy przeżyć na naszej planecie – lub w kosmosie – musimy sięgnąć po geny gadów, ptaków czy delfinów. Genetycy będą musieli składać nasze DNA z precyzją mistrzów sztuki origami