Włókienniczy wehikuł czasu w Łodzi

W Łodzi otwarto pierwsze w Europie Środkowej interaktywne muzeum włókiennictwa, w którym dzięki nowoczesnym multimediom można przenieść się w wirtualną podróż w czasie

– Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na realizację muzeum interaktywnego w zrewitalizowanym budynku Kotłowni – mówi Marcin Oko, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. – Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych multimediów chcieliśmy zaprezentować unikatowe, często w skali Europy, eksponaty i materiały, które będą mogły jeszcze bardziej zainteresować zwiedzających tematyką naszych wystaw – dodaje.

Połączenie technologii i wiedzy muzealnej pozwoliło stworzyć unikatowy projekt, który przyciąga nie tylko miłośników przeszłości ale także osoby, dla których wizyta w muzeum będzie pierwszą okazją do odkrywania tajników włókiennictwa.

Nie zabraknie aplikacji związanych z przeszłością Łodzi. Za pomocą dotyku będzie można odkrywać tajemnice historii miasta, którego rozwój determinował przemysł włókienniczy. Jednym z ciekawszych rozwiązań edukacyjnych jest także prezentacja wielodotykowa, pozwalająca odkrywać stroje i ubiory każdej z epok historycznych. Po każdej z części można udać się do wirtualnej przebieralni, by dopasować kreację zgodną z modą epoki. Pierwszy raz w Polsce na potrzeby ekspozycji zintegrowano kilka systemów podłogi interaktywnej.

Centralne Muzeum Włókiennictwa to wyjątkowa w skali Europy placówka muzealna prezentująca nie tylko dzieje polskiego włókiennictwa. Zbiory muzeum obejmują wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym – od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: