Włosi odkryli nowy kannabinoid. Nawet 30 razy silniejszy od THC

THCP, lub inaczej tetrahydrokannabiporol, to nowo odkryty związek wyizolowany z konopi indyjskich. Jak szacują naukowcy, którzy przyczynili się do odkrycia nowego kannabinoidu, może on być nawet 30 razy mocniejszy od znanego już THC.
Włosi odkryli nowy kannabinoid. Nawet 30 razy silniejszy od THC

THCP został wyizolowany w warunkach laboratoryjnych z włoskiej odmiany medycznej konopi, hodowanej jedynie przez armię, znanej jako FM2. W procedurze użyto spektrometrii mas i metabolomiki – procesów stosowanych do wykrywania podstawowych substancji chemicznych w próbkach lub cząsteczkach.

Autorzy badań, opublikowanych pod koniec grudnia w czasopiśmie „Nature”, ocenili zdolność THCP do wiązania się z ludzkimi receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w układzie endokannabinoidowym, wysyłając związek do laboratorium w celu przeprowadzenia testów.

Zadaniem układu endokannabinoidowego człowieka jest utrzymywanie naszego ciała w równowadze. Układ ten bierze udział w wielu fizjologicznych procesach. Między innymi w regulacji gospodarki energetycznej, powiązań neurohormonalnych, neuroimmunologicznych, aktywności motorycznej, nastroju, motywacji, głodu i sytości, użytkowania energii oraz kontroli metabolizmu lipidów i węglowodanów.

Na układ endokannabinoidowy składają się receptory CB1 i CB2. THCP silnie wiąże się z oboma receptorami. Według wyliczeń ekspertów 33 razy silniej niż THC i 63 razy silniej niż inny związek zwany THCV.

Odkrycie obecności THCP pozwala – zdaniem autorów – wytłumaczyć, dlaczego niektóre odmiany konopi indyjskich dają większy efekt, niż można by to wytłumaczyć samą zawartością THC.

THCP jest niemal identyczny z THC – substancją chemiczną zawartą w konopiach indyjskich, która odpowiada za efekty psychoaktywne, ale mająca też zastosowania medyczne – z wyjątkiem kilku dodatkowych atomów węgla.

Alkilowy łańcuch boczny jest siłą napędową działania kannabinoidów na ludzi. Jak twierdzą autorzy badań, dla większości z prawie 150 związków konopi indyjskich, w tym THC, łańcuch ma tylko pięć atomów. Jednak THCP ma łańcuch siedmiu atomów, co oznacza, że w swojej naturalnej formie przekracza moc THC.

Zdaniem autorów kannabinoid o więcej niż pięciu atomach nigdy wcześniej nie był zgłaszany jako naturalnie występujący. Ponadto większość z nich nie została wyizolowana ani scharakteryzowana ze względu na to, jak trudne jest to zadanie.

Po podaniu THCP myszom naukowcy odkryli, że zaledwie połowa standardowej dawki THC, czyli 5 mg / kg THCP, wystarcza do odurzenia gryzoni. Jednak THCP nie był jeszcze podawany ludziom, więc to, czy ludzie również będą mocniej odczuwać jego działanie, pozostaje niesprawdzone.

Druga część badań poświęcona była CBD (Kannabidiolowi). Badania te koncentrowały się głównie na korzyściach zdrowotnych, jakie niesie ze sobą marihuana. Jako że THCP wykazuje silniejsze zdolności wiążące i większą siłę oddziaływania niż THC, autorzy analizy przypuszczają, że może mieć też zastosowanie w medycynie.

Odkrycie może w przyszłości umożliwić produkcję wyciągów z konopi indyjskich w celu uzyskania ukierunkowanych efektów fizycznych – stwierdzili autorzy. Eksperci podkreślają, że w czasie testów udało się odkryć ślady innych związków, które dotąd nie zostały wyizolowane i zbadane. Zapowiadają dalsze prace nad analizą kannabinoidów oraz ich potencjalnym zastosowaniem w medycynie.