Wnętrze Marsa wygląda inaczej niż sądziliśmy. W środku planety znajduje się coś płynnego

Jak zbudowane jest wnętrze Marsa? Jakimi metodami możemy tego dociekać? Nie potrzebujemy tutaj wcale bardziej zaawansowanych technologii niż te, które stosujemy w przypadku badań wnętrza Ziemi. Na podstawie kilku trzęsień ziemi odkryliśmy, że wokół marsjańskiego jądra dzieje się coś nietypowego. Z czym naprawdę mamy tutaj do czynienia?
Zdjęcie ilustracyjne Marsa

Zdjęcie ilustracyjne Marsa

Wnętrze Ziemi, skład i strukturę płaszcza czy jądra nie jesteśmy w stanie zbadać w sposób bezpośredni. Geolodzy posiłkują się jedynie analizą wykresów rozchodzenia się fal sejsmicznych. Dokładnie tę samą metodę można wykorzystać w przypadku Marsa. Chociaż Czerwona Planeta jest o wiele mniej aktywna sejsmicznie, to nie znaczy, że jest to całkowicie spokojny obiekt.

Czytaj też: Tutaj mogą być ślady dawnego marsjańskiego życia. Naukowcy przygotowują się do badań

Misja NASA InSight wylądowała na powierzchni Marsa ze sejsmometrem, który w latach 2018-2022 wychwycił setki wstrząsów – czytamy w komunikacie Nature. Analiza fal sejsmicznych pozwoliła na wysunięcie wstępnych informacji o wnętrzu Marsa, w tym o rozmiarze jądra planety. W 2021 roku doniesiono, że ma ono promień 1830 kilometrów.

Wnętrze Marsa posiada zagadkową warstwę płynnych skał i mniejsze jądro

Dwa niezależne od siebie zespołu badawcze z Francji i Szwajcarii opublikowały w Nature całkiem nowe spojrzenie na budowę Marsa. Zbadano widmo fal, które zostały wygenerowane przez uderzenie meteorytu w powierzchnię planety we wrześniu 2021 roku. Lądownik InSight znajdował się wówczas dokładnie po drugiej stronie Marsa, co pozwoliło mu na dokładną analizę rozchodzenia się energii sejsmicznej.

Okazało się, że jądro Marsa jest mniejsze. Jego promień wynosi około 1635 kilometrów (obydwa zespoły podały podobne wyniki). Bardzo interesujące jest natomiast to, co okala samo serce planety. Jest to warstwa skał krzemianowych w stanie ciekłym, która zawiera wiele lżejszych pierwiastków. Jej gęstość wynosi 4,05 g/cm3 i jest mniejsza w porównaniu z jądrem – 6,65 g/cm3. Nie jest to warstwa bardzo gruba (150 kilometrów), ale stanowi interesujący przedmiot badań.

Czytaj też: Marsem porządnie zatrząsło. Po wielu miesiącach naukowcy w końcu wiedzą, co się stało

Mianowicie spotykamy się z sytuacją odmienną niż jest w środku Ziemi, gdzie stały płaszcz spotyka się z ciekłym jądrem. Na Marsie mamy jeszcze warstwę „niby-buforową”, która jest stopionymi skałami wyższych warstw. Naukowcy wysuwają przypuszczenie, że nowo odkryta struktura jest pozostałością po starej skorupie, która została pogrzebana głęboko we wnętrzu i osiadła na jądrze.

Czytaj też: Łazik Perseverance wskazuje płetwę rekina i szczypce kraba na Marsie. To naprawdę zaskakujące zjawisko

Niestety InSight już przeszedł na emeryturę i nie będzie w stanie zbierać więcej danych sejsmicznych z Marsa. Aby zgłębić zagadkową strukturę w środku planety będziemy musieli poczekać na wysłanie kolejnej misji, ale nie wiadomo na razie, kiedy i czy to nastąpi.