Woda z cytryną szkodzi zębom?

Woda z cytryną pobudza układ pokarmowy i wzmacnia układ odpornościowy. Za tym, aby zaczynać dzień od szklanki takiego napoju przemawia również fakt, że cytryna należy do grupy produktów zasadowych, dzięki czemu przyczynia się do zrównoważenia pH organizmu.

Ciepła woda z cytryną o poranku to popularny rytuał osób prowadzących zdrowy styl życia. I choć ten napój doskonale wpływa na nasz organizm, niestety szkodzi zębom.

Niestety, choć nie można odmówić temu rytuałowi wielu korzyści zdrowotnych, woda z cytryną negatywnie wpływa na nasze zęby.

Czytaj więcej: PIJMY KRANÓWĘ NA ZDROWIE!

“Kontakt z kwaśnymi napojami nie jest komfortowy dla uzębienia i może prowadzić do osłabienia szkliwa. Soki owocowe, w tym także woda z cytryną, niszczą osłonę nabytą na zębach, która chroni szkliwo przed kwasową erozją” – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Ekspert wyjaśnia, że do odtworzenia osłonki potrzeba ok. 30 minut. “W tym czasie na pewno nie należy myć zębów, by nie osłabić szkliwa i nie wywołać przez to nadwrażliwości oraz nie prowokować próchnicy. Generalnie soki i napoje owocowe lepiej pić przez słomkę, by jak najmniej kwaśny płyn obmywał zęby, a dodatkowo dla znormalizowania pH na finał przepłukać usta szklanką wody. Na pewno warto zrezygnować w ogóle ze słodzonych i jednocześnie kwaśnych napojów gazowanych. Dochodzi po ich spożyciu do intensywnego spadku pH jamy ustnej i ataku kwasów na szkliwo” – radzi stomatolog kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. 

PAP