Doskonałym przykładem takiego zarządzania jest projekt zrealizowany przez Holcim Polska w ścisłej współpracy z Lasami Państwowymi, który właśnie otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę Edie Awards w kategorii Nature and Biodiversity.
Czym Polacy zwrócili uwagę całego świata? Otóż w ramach zrealizowanego projektu udało się wykorzystać deszczówkę gromadzącą się w wyrobisku Kopalni Kujawy do nawadniania otaczających ją lasów, a tym samym do poprawy ich zdolności retencyjnych.
Warto tutaj podkreślić, że konkurencja była duża. Do konkursu bowiem zgłoszono kilkadziesiąt projektów z całego świata. Jak się jednak okazuje to właśnie projekt zrealizowany w województwie kujawsko-pomorskim uznano za najlepszy. W werdykcie jury konkursu zwróciło przede wszystkim uwagę na ochronę bioróżnorodności środowiska i skuteczność przywracania równowagi wodno-błotnej na terenach leśnych. Tak naprawdę zatem udało się dokonać czegoś, co wydawało się niemożliwe, tj. połączyć leśnictwo z przemysłem wydobywczym tak, aby projekt był korzystny dla środowiska naturalnego.
Należy zauważyć, że przed realizacją projektu sytuacja wyglądała naprawdę pesymistycznie. Średnia roczna suma opadów w Nadleśnictwie Gołąbki wynosiła zaledwie 400-500 mm, co plasowało ten region w gronie najsuchszych regionów kraju. Leśnicy od dawna informowali o kolejnych suszach oraz o obniżaniu się poziomu wód gruntowych, a tym samym o stałym wzroście zagrożenia pożarowego i praktycznym zaniku siedlisk wodno-błotnych, które bezpośrednio zagrażały istnieniu terenów leśnych na tym obszarze.
Czytaj także: Brązowe lasy latem to już nie precedens, a codzienność. Będzie tylko gorzej
Sytuacja zapewne nadal pogarszałaby się z roku na rok, gdyby nie to, że jeden z leśniczych z Leśnictwa Szczepanowo zaproponował potencjalne rozwiązanie tego problemu. Otóż dotychczas deszczówka gromadząca się w wyrobisku kopalni odprowadzana była bezpośrednio do Noteci. Leśniczy Jacek Piskorski zaproponował, aby wodę tę zamiast do rzeki, skierować do pobliskich lasów. Projekt ten przypadł do gustu zarówno firmie Holcim Polska, jak i Nadleśnictwu. Efektem wstępnej analizy było podpisanie w 2017 roku porozumienia o realizacji właśnie takiego projektu.
Do realizacji projektu trzeba było się porządnie przygotować, dlatego prace budowlane rozpoczęły się na początku 2023 roku i zakończyły w połowie października tego roku. Niemal natychmiast woda z kopalni popłynęła rurami do specjalnych zbiorników retencyjnych, z których zaczęła spływać do lasów.
Należy podkreślić tutaj, że poza opisywaną tutaj nagrodą Edie Awards, projekt zdobył także tytuł „Budowa XXI wieku” w konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w., w kategorii obiektów ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a zaledwie kilka dni temu pomysłodawca projektu, leśniczy Jacek Piskorski otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu, przyznawaną przez Ministra Klimatu i Środowiska.
Projekt z Kujaw pokazuje, że współpraca między sektorem przemysłowym a publicznym może przynieść realne korzyści dla przyrody. Innowacyjne podejście do gospodarki wodnej nie tylko uratowało cenny ekosystem, ale też stało się inspiracją dla podobnych działań w Polsce i za granicą.