Przełom to za mało powiedziane. Z tym systemem wojna zmieni się nie do poznania

Na wystawie DSEI 2023 w Londynie firma Elbit Systems z Izraela przedstawiła swoje unikalne dzieło w postaci Find-and-Strike (FAST) Capsule, które ma na celu zrewolucjonizowanie wojny, bo sposobu, w jaki identyfikowane i neutralizowane są cele.
Przełom to za mało powiedziane. Z tym systemem wojna zmieni się nie do poznania

FAST Capsule ujawnia nowy sposób synchronizacji rozpoznania i działania

Idea stojąca za FAST Capsule jest z jednej strony prosta, ale zarazem genialna. Ten system pozwala jednemu operatorowi sterować zarówno bezzałogowym statkiem powietrznym Skylark, jak i kierowaną amunicją SkyStriker (czyli dronem rozpoznawczym i kamikadze) z jednej naziemnej stacji i wyrzutni. Głównym celem jest drastyczne skrócenie czasu pomiędzy identyfikacją celu przy użyciu Skylarka a jego neutralizacją za pomocą SkyStrikera. Łącząc zalety obu systemów, czyli zdolności rozpoznawcze Skylarka i zdolność uderzeniową SkyStrikera, firma Elbit Systems stworzyła rozwiązanie bardzo dobrze dostosowane do współczesnej wojny.

Czytaj też: Wojna podwodna opanowana do perfekcji. Jak wiele zmieni Atlantis 2040 w działaniu Wielkiej Brytanii?

Przyjrzenie się zdolnościom SkyStrikera ujawnia system kierowanej amunicji, który wyróżnia się w swojej klasie. Kierowana amunicja, często nazywana “dronem kamikadze”, jest zaprojektowana do unieruchomienia nad określonym obszarem, poszukiwania celów, a następnie zaangażowania ich z niezwykłą precyzją. To, co wyróżnia SkyStrikera, to pełna autonomia, która pozwala mu działać bez ciągłej interwencji człowieka.

Czytaj też: IVAS – zapamiętaj tę nazwę. Wojna zyska nowe oblicze

W zależności od misji SkyStriker może być wyposażony w różne typy głowic. Jego imponujący zasięg rzędu 100 km w połączeniu z 2-godzinną wytrzymałością podczas lotu, do którego dron wykorzystuje elektryczny silnik, zapewnia ogromne możliwości bojowe przy jednoczesnym zagwarantowaniu pewności co do bardzo niskiego ryzyka wykrycia przez wrogów. Dlatego właśnie SkyStriker ma potencjalne zastosowania w różnych scenariuszach wojskowych – od przeciwdziałania terroryzmowi i walki miejskiej, po ochronę granic i operacje specjalne.

Czytaj też: Wojna przyszłości kształtuje się na naszych oczach. Te firmy zaskoczyły właśnie cały świat

W ogólnym rozrachunku SkyStriker jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i to na dodatek niejednorazowym w porównaniu z innymi dronami kamikadze. Dzięki zdolności do dostosowywania się do dynamicznych warunków na polu walki oraz szerokiej gamie opcji co do wystrzelenia, dron ten gwarantuje nieporównywalną elastyczność, a dzięki zaawansowanym algorytmom i czujnikom może zaangażować cele z ekstremalną precyzją, minimalizując przy tym szkody wokół. W ogólnym rozrachunku FAST Capsule firmy Elbit Systems zapowiada więc nową erę w precyzyjnym namierzaniu, bezbłędnie łącząc zdolności różnych dronów latających.