Wojujący islam: Od Mahometa do Państwa Islamskiego

Niemal każdego dnia media donoszą o kolejnych sukcesach bojowników Państwa Islamskiego w wojnie z niewiernymi.

Ofiarami ich ofensywy padają nie tylko regularne siły zbrojne irackich władz, ale także – a może przede wszystkim – niewinni cywile. A raczej winni – tego, że wywodzą się z innej cywilizacji i z innej religii. Egzekucje obywateli krajów Zachodu, którzy nieopatrznie znaleźli się w tej części Bliskiego Wschodu, stają się niemal codziennością. Każda kolejna formacja zbrojna wojowniczej części islamu jest bardziej radykalna niż poprzednia – kiedyś ucieleśnieniem agresywnej determinacji był Osama bin Laden. Dziś jego dokonania bledną przy tym, co dzieje się w Iraku. Oczywiście nie licząc zamachu na World Trade Center, który trudno będzie komukolwiek „przelicytować”… Strach przed islamskim fanatyzmem zajrzał w oczy także Polakom, którzy są częścią sojuszu antyterrorystycznego i mogą spodziewać się konsekwencji tego wyboru.

Wcześniej nie odczuwaliśmy żadnego zagrożenia ze strony islamistów – ba, w czasach PRL-u sami wspieraliśmy bojówki, które z biegiem lat stały się forpocztą dzisiejszych organizacji typu al-Kaida. Teraz to się zmieniło i nagle coś, co było odległą egzotyką, zaczyna nas szczególnie interesować. Gdzie szukać korzeni islamskiego fundamentalizmu, czy wiara Mahometa rzeczywiście nakazuje prowadzenie wojen z niewiernymi, od jak dawna Zachód musi się bać muzułmańskiej nawałnicy? Historia konfliktu świata chrześcijańskiego i muzułmańskiego jest bardzo długa i o wiele bardziej skomplikowana, niż dotychczas sądziliśmy. I o tym właśnie piszemy w tym wydaniu „Focusa Historia”, analizując kolejne etapy owego zderzenia religii.

Konkluzja wydaje się jednoznaczna: starcie było od samego początku nieuniknione, bo siły dążące do konfrontacji zawsze wygrywały z tymi, którzy uważali, że można żyć obok siebie, wzajemnie się szanując. Kto jest winien? Tego nie rozstrzygamy… W tym numerze udowadniamy też, że podejście do historii może być jak najbardziej nowoczesne. Ci, którzy zechcą dowiedzieć się czegoś więcej o opisywanych przez nas wydarzeniach, mogą korzystać z multimedialnej funkcji Tap2C – wystarczy w smartfonie bądź tablecie zainstalować odpowiednią aplikację, aby „wkradać” się do zaproponowanych przez nas interesujących plików wideo. Życzę Wam fascynującej przygody z przeszłością.

M.in. o WOJUJĄCYM ISLAMIE piszmy w styczniowym numerze “Focusa Historia” – do nabycia w kioskach w całym kraju.