Transportował mąkę i whisky dla górników. Teraz wody znów osłoniły wrak legendarnego parowca!

Wrak słynnego parowca z 1870 roku można ponownie zobaczyć w korycie rzeki Missouri w stanie Nebraska. Wszystko z powodu niskich opadów deszczu w tym sezonie, który przyczyniła się do spadku poziomu wody w rzece. To nie pierwszy raz, kiedy możemy oglądać legendarny North Alabama i zapewne nie ostatni.
Transportował mąkę i whisky dla górników. Teraz wody znów osłoniły wrak legendarnego parowca!

North Alabama był parowcem transportowym na rzece Missouri. Ważący aż 220 ton statek w XIX wieku dostarczał potrzebne zapasy górnikom w Górach Skalistych. W 1870 roku płynął z Sioux City w stanie Iowa do Yellowstone w Montanie. Na swoim pokładzie transportował chociażby mąkę czy whisky o wartości 12 tys. dolarów, co w przeliczeniu na dzisiaj wynosiłoby około 300 tys. dolarów.

Czytaj też: Wrak Titanica szczegółowy jak nigdy przedtem. Do sieci trafiło nowe nagranie

Niestety w okolicach Koziej Wyspy (Goat Island) na granicy Nebraski i Dakoty Południowej uderzył w przeszkodę na rzece i zatonął. Od tamtego czasu wrak spoczywa na dnie Missouri i stał się lokalną atrakcją.

Wrak North Alabama w 2004 roku / źródło: Missouri National Recreational River, materiały prasowe

Jak informują pracownicy obszaru chronionego Missouri National Recreational River pierwszy raz można było zobaczyć wynurzające się spod tafli wody resztki parowca w 1904 roku. Od tamtego czasu bieg rzeki nieco się zmienił i dostrzec wrak North Alabama jest łatwiej niż kiedyś.

Najbardziej słynne zdjęcia resztek parowca pochodzą z 2004 roku. Według dostępnych informacji także w tym roku można je dostrzec z powodu pogłębiającej się suszy.

Wrak parowca nie jedynym reliktem przeszłości

To nie pierwszy raz, gdy susza powoduje spadek poziomu wód lub wręcz całe wyschnięcie koryta, wskutek czego odsłaniają się relikty historii. W tym roku również w Dinosaur Valley State Park w Teksasie naukowcy odkryli odciski końców dwóch gatunków dinozaurów z epoki kredy mające 113 milionów lat. Były to odciski teropoda z rodzaju Akrokantozaura i zauropoda z rodzaju Zauroposejdona.

Czytaj też: Ten wrak jest wart miliardy. Na jego pokładzie znajduje się złoto i szmaragdy

Prawdopodobnie takich odkryć będziemy dokonywali coraz częściej, w miarę tego, jak susze będą bardziej dotkliwe i pojawiać się regularnie.

Więcej:statkiwraki