Ukryte wzorce zimowej jazdy na rowerze. Wrocław prowadzi przełomowe badania

Zimą na ulicach jest mniej rowerzystów niż latem – to oczywiste, ale wciąż pozostaje wiele pytań. Ile rowerów zimuje w garażu, a ile osób wybiera inne trasy? Gdzie brakuje dróg rowerowych? Jak się tego dowiedzieć?
Wrocław i Strava badają zwyczaje rowerzystów zimą

Wrocław i Strava badają zwyczaje rowerzystów zimą

We Wrocławiu ruszyło badanie, które odpowie na te pytania. Zmiany natężenia ruchu rowerowego w okresie jesienno-zimowym oraz preferencje dotyczące tras w zależności od aury to nowy obiekt badań na Politechnice Wrocławskiej. Będą przy tym współpracować z twórcami popularnej aplikacji dla rowerzystów Strava.

Ponadto w realizacji badań pomoże Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na skalę osiedlową zaś zaangażowała się Rada Osiedla Gajowice. Analiza ma zostać przeprowadzona na Gajowicach oraz w skali całego miasta.

Wrocław i Strava zbadają ruch rowerowy

Obiektem badań będą dane wygenerowane przez rowerzystów, korzystających na co dzień z aplikacji Strava. Każdy przejazd z uruchomioną aplikacją generuje cenne informacje. Na szczęście dla badaczy wiele osób traktuje Stravę jak zwykły licznik rowerowy i rejestruje codzienne przejazdy do pracy i na zakupy, a nie tylko swoje wyczyny sportowe. Naukowców interesuje, jak rowerzyści przemieszczali się po mieście w okresie od sierpnia do kwietnia w ciągu ostatnich pięciu lat oraz zmiany między następującymi po sobie miesiącami. Baza Stravy wydaje się idealna do tego celu.

Czytaj też: Patent na wieczną energię w rowerze. Classified pokazuje nowe rozwiązanie

Dane dostarczone do badań będą anonimowe, nie będzie więc możliwe śledzenie zwyczajów konkretnych osób. Pierwszym krokiem będzie ich normalizacja, która pozwoli określić, ile osób realnie korzysta z transportu rowerowego jesienią i zimą. Przetworzenie ogromnego zbioru danych to podstawowe wyzwanie, jakie stoi przed naukowcami.

Analiza skupi się raczej na topologii miasta. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki danym ze Stravy poznają miejsca używane przez rowerzystów przez cały rok oraz te, których zimą rowerzyści unikają. Ponadto badanie pozwoli stwierdzić, czy nowa infrastruktura rowerowa zachęca do korzystania z niej także zimą. W ostatnich latach we Wrocławiu powstały między innymi dwupasmowe drogi rowerowe i będzie można sprawdzić ich atrakcyjność w porównaniu z jezdnią i chodnikami.

Trendy, jakie wyłonią się z danych, pozwolą też przygotować projekty dróg rowerowych na przyszłe lata. Wyniki badań Pollitechniki Wrocławskiej powinny odnaleźć miejsca, gdzie nowa infrastruktura na pewno się przyda. Drugą korzyścią jest rozwój metodologii i narzędzi analizy danych tego typu.

Czytaj też: Gravelowy król w rewelacyjnej cenie. Teraz kupisz go o 4700 zł taniej!

Uczelnia poinformowała, że badania będą prowadzone z w ramach grantu „Strava Metro for Academic Researchers Program”. Naukowcy starający się o grant zgłosili 200 propozycji, z których wybrano 10. Projekt jest realizowany na kilku kontynentach, między innymi na University of Sydney (Australia), New York University (USA), University of Gothenburg (Szwecja) i Politechnice Wrocławskiej.

Badaniami „Winter is Coming: Analysing Cyclists’ Behaviour in Autumn and Wintertime in Wroclaw” pokieruje dr hab. inż. Radosław Michalski, prof. uczelni z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, który sam porusza się na rowerze przez cały rok i ma sporo pytań.

Anna RymszaA
Napisane przez

Anna Rymsza