Wrona jest mądrzejsza od siedmiolatka

Endemiczny gatunek wron z Nowej Kaledonii w pewnych kwestiach jest równie zręczny jak siedmioletnie dzieci.

Wrona jest mądrzejsza od siedmiolatka Jedna z bajek Ezopa opowiada o kruku i dzbanie z wodą. Ptak, by napić się wody, do której nie sięga dziobem, wrzuca do naczynia kamyki i w ten sposób podnosi poziom wody. Najnowsze badania, zainspirowane Ezopową bajką, pokazały, że w manipulowaniu poziomem wody w naczyniu wrony brodate (Corvus moneduloides), endemiczny gatunek z Nowej Kaledonii, są równie dobre jak siedmioletnie dzieci.

Corina Logan z University of California w Santa Barbara opisała w prestiżowym periodyku „PloS One” serię eksperymentów wykonanych z pomocą biologów z University of Auckland. Najpierw naukowcy przygotowali dwa pojemniki na wodę takiej samej wysokości, lecz różnej średnicy i co za tym idzie – objętości.

Celem było sprawdzenie, czy ptaki odgadną, do którego naczynia powinny wrzucać kamyki, by dosięgnąć nagrody unoszącej się na powierzchni wody. Większość uczestniczących w teście wron brodatych poradziła sobie z tym zadaniem. Następny test był trudniejszy: naukowcy postawili przed wronami dwa zestawy. Jeden stanowiły po prostu dwa pojemniki, drugi – pojemniki połączone ze sobą w niewidoczny sposób pod blatem stołu, co sprawiało, że wrzucanie kamyków do jednego z nich podnosiło poziom wody w drugim.

Dzieci do siódmego roku życia nie odgadły, gdzie wrzucać kamyki, by smakołyk wypłynął na górę. Za to jedna z wron poradziła sobie z tym znakomicie. Całe badanie zarejestrowały kamery naukowców.