Wszechświat wg Stephena Hawkinga

Niepozorny, schorowany mężczyzna w średnim wieku siedzi na inwalidzkim wózku – wydaje się, że nie ma kontaktu z rzeczywistością.

Kiedy wydobywa z głębi gardła niekontrolowane dźwięki, które dla nieznajomych wydają się zwykłym bełkotem, to wrażenie jeszcze się pogłębia. Gdyby nie „drobny szczegół” – pracujący na 120% genialny umysł, Stephen Hawking podzieliłby los tysięcy osób, cierpiących na bardzo rzadką chorobę – stwardnienie zanikowe boczne.

Właśnie ten człowiek przewrócił do góry nogami nasze myślenie o kosmosie. Uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszech czasów, Hawking pozwoli widzom kanału Discovery Science odbyć podróż w czasie i poznać historię wszechświata.

Jaka była przeszłość kosmosu, jaki jest i jaki będzie za tysiące lat? Najbardziej niezwykła z kosmicznych opowieści zaczęła się dokładnie 13,7 miliarda lat temu. Do dziś naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób doświadczalnie udowodnić istnienie tzw. „boskiej cząstki” – bozonu Higgsa, która miała zapoczątkować Wielki Wybuch. Co sądzi o niej Stephen Hawking? Czy jego zdaniem początku wszystkiego należy upatrywać w interwencji boskiej siły, a może to tylko logiczna konsekwencja praw fizyki? Widzowie dowiedzą się nie tylko, jak powstały planety, Słońce czy przestrzeń kosmiczna, ale także dlaczego w dalekiej przyszłości wszystko dobiegnie końca.

Czy gdzieś w przestrzeni kosmicznej istnieją inteligentne formy życia? Czy my, Ziemianie, nie popadamy w nadmierną pychę, sądząc, że w tak ogromnym miejscu tylko ludzki gatunek może nazwać siebie „rozumnym”? Stephen Hawking w programie mierzy się z jedną z najważniejszych ludzkich tajemnic – istnieniem pozaziemskiej inteligencji. Prowadzi widzów w podróż od księżyców Jowisza aż do galaktyk, które być może nie znajdują się tak daleko, jak nam się wydaje. Naukowiec spróbuje również obliczyć prawdopodobieństwo nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją.

Stephen Hawking zastanowi się również nad fantastyczną wizją „podróży w czasie”. Odpowie na pytanie, czy kiedyś będzie możliwe cofnięcie się w czasoprzestrzeni i poznanie swoich prapradziadków. Czy tunelem, który posłuży do odwrócenia biegu rzeczywistości okażą się, niezgłębione do końca, tajemnicze czarne dziury? Jeśli kiedyś taka podróż będzie możliwa, jakie niebezpieczeństwa będą czekały na wędrujących wbrew wskazówkom zegara?

Wszelkie wątpliwości widzów rozwieje już w październiku sam Stephen Hawking.

 

Odcinek 1: Podróże w czasie
Emisja: niedziela, 17 października o godz. 22:00

Stephen Hawking to genialny uczony, wizjoner, a nawet marzyciel. Chciałby zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego powstał wszechświat? Astronomowie zaglądają w czeluście wszechświata, obserwując ciała niebieskie za pomocą swoich teleskopów. Bardziej odlegle obiekty są młodsze, gdyż powstały we wcześniejszych epokach. Naukowcy w ten sposób zgłębiają historię powstania i rozwoju wszechświata. Hawking proponuje zupełnie inne rozwiązanie – po prostu Podróże w czasie. Podróże, które zaprowadzą ludzi do różnych zakątków kosmosu, pozwalając na własne oczy przekonać się, jak wyglądał nasz pradziadek i uścisnąć jego rękę. Dzięki temu będziemy mogli również zobaczyć, jak narodził się wszechświat: Słońce, Ziemia i cała nasza Galaktyka. Czarne dziury wydają się nam przerażające, a tak naprawdę nie zawsze dobrze je rozumiemy. A może to właśnie one staną się korytarzem, który zaprowadzi pierwszych kosmicznych wędrowców do przeszłości lub przyszłości? Czy to prawdziwa, naukowa rzeczywistość, czy tylko niczym nieuzasadniona fantazja? Stephen Hawking już 17 października zabierze widzów Discovery Science w pierwszą podróż w czasie.

Odcinek 2: Teoria wszystkiego
Emisja: niedziela, 24 października o godz. 22:00

Wszechświat powstał prawie 14 miliardów lat temu. Wcześniej nie było nic, ani przestrzeni, ani czasu. Z tej „nicości”, w ułamku sekundy, wyłoniła się niesłychanie gęsta i gorąca chmura, a z niej cząstki elementarne, Galaktyki, Gwiazdy oraz cały wszechświat. Gwiazdy produkują wszystkie pierwiastki jakie udało nam się dotychczas odkryć. Z tych pierwiastków zbudowani są ludzie, dumni mieszkańcy Ziemi, podobnie jak wszystko, co żyje na naszej planecie: rośliny i zwierzęta. Od wielu dziesiątków lat historia powstania wszechświata jest jedną z najbardziej tajemniczych zagadek ludzkości. Jaka jest Teoria wszystkiego? Skąd biorą energię gwiazdy? Dlaczego astronomowie uważają, że Galaktyki są podstawowymi elementami struktury wszechświata? Czym są czarne dziury? Co to jest czarna materia i czarna energia  – czy mogą one zagrozić naszej cywilizacji? Czy czarne dziury tworzą korytarz świetlny, który umożliwi nam podróż w czasie? Czy komety sprowadziły życie na naszą planetę i własnie dlatego Ziemia jest wyjątkowym obiektem w kosmosie? Profesor Stephen Hawking próbuje udzielić odpowiedzi na te wszystkie pytania, a przez to lepiej zrozumieć wszechświat, który jest naturalnym środowiskiem naszego bytowania. Pozostaje ciągle do rozstrzygnięcia pytanie, czy ten wszechświat powstał z impulsu „Stwórcy”, czy też jest wynikiem, logiczną konsekwencją działania praw natury?

Odcinek 3: Czy jesteśmy sami?
Emisja: niedziela, 31 października o godz. 22:00

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? To pytanie zadają sobie ludzie  na całym świecie. Kilkadziesiąt lat temu felietonista Stefan Wiechecki (Wiech) stanowczo odpowiedział – oczywiście, że nie nie jesteśmy sami. Dlaczego? Argumentował swoją decyzję tym, że przecież od czasu do czasu pojawiają się na Ziemi różne elementy zastawy stołowej, a to świadczy o tym, że żony na Marsie są równie nerwowe jak na Ziemi. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Naukowcy udowodnili, że akurat na Marsie nie ma życia, nawet w najprostszych jego postaciach. Natychmiast nasuwa się jedank pytanie czy zbadano już wszystkie planety i ciała niebieskie? Oczywiście nie, wciąż szukamy życia we wszechświecie. Od kilku lat wiemy, że istnieją planety krążące wokół gwiazd, jak Ziemia wokół Słońca – odkryto ich już około 500. Niestety prawie wszystkie są planetami gazowymi, krążącymi bardzo blisko swojego słońca, gdzie temperatury  sięgają nawet 1000 i więcej stopni Celsjusza. Niesprzyjające warunki wykluczają istenienie jakiejkolwiek formy życia na tych planetach. W ostatnich tygodniach odkryto planetę skalistą, kilka razy większą od Ziemi i znajdującą się w podobnej odległości od gwiazdy, jak Ziemia od Słońca. Czy możemy już założyć, że na tej planecie rozwinęło się życie? Niestety jeszcze nie. Interesuje nas odkrycie bytu inteligentnego,  żyjącego na wysokim poziomie rozwoju technologicznego. Czy takie społeczeństwo przypuszcza istnienie podobnej cywilizacji? Jeśli istnieją, dlaczego nie próbują nawiązać z nami kontaktu? Od wielu dziesiątków lat Ziemianie czekają na sygnaly od obcych. Niektórzy badacze sądzą, że Kosmici mieli już 200 milionów lat, aby z nami nawiązać kontakt, ale w ostatnich kilkudziesięciu latach albo nie próbowali, albo my nie potrafimy tych sygnałów odebrać. A może jednak oni w ogóle nie istnieją? Profesor Stephen Hawking w fascynujący sposób opowiada o tym, Czy jesteśmy sami, wskazując na możliwość istnienia zupełnie innego życia niż ziemskie. Razem z genialnym naukowcem widzowie sprawdzą, jaka jest możliwość nawiązania kontaktu z obcymi cywilizacjami.

Komentarz przygotowany przez prof. zw. dr hab. Andrzeja Woszczyka