Wybieramy komputer do pracy – na co zwrócić uwagę?

Komputer do pracy jest obecnie niezbędny w naprawdę wielu zawodach. W pracy z komputerów korzystają nie tylko pracownicy biurowi, ale także nauczyciele, księgowi czy przedsiębiorcy. Sprzęt działa niezawodnie i ułatwia pracę, jedynie gdy jest wyposażony w odpowiednie układy. Na jakie parametry zwrócić uwagę, gdy poszukuje się komputera do pracy?

Jaki typ komputera jest odpowiedni do pracy?

Współcześni przedsiębiorcy i nie tylko coraz częściej korzystają z laptopów. Wybierają je zamiast tradycyjnych komputerów ze względu na większą mobilność i możliwość wykonywania obowiązków zawodowych niemalże z każdego miejsca. Dzięki temu laptop nie ogranicza użytkownika, gdy chce przedstawić prezentację podczas wizyty w siedzibie klienta lub w sytuacji, gdy zamierza wykonywać obowiązki zawodowe z własnego domu.

Laptopy do pracy mogą mieć różne podzespoły i cenę. Wiele osób twierdzi, że powinny to być notebooki biznesowe z górnej półki, jednak nie zawsze użytkownik potrzebuje tak wydajnych sprzętów. Często okazuje się, że w zupełności wystarczy mu uniwersalny laptop, który kupi się już za około 2500-3000 zł.

Jaki procesor do komputera do pracy?

Wybierając laptop do pracy, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na procesor. To właśnie on w największym stopniu odpowiada za szybkość działania poszczególnych aplikacji. Dzięki niemu programy szybko się uruchamiają i nie zawieszają w czasie pracy. W komputerze do pracy powinien znajdować się procesor o wydajności równej lub wyższej Intel Core i5. W taki procesor często wyposażony jest laptop gamingowy, co potwierdza, że jego wydajność jest naprawdę duża. 

Jeśli laptop do pracy ma służyć do wykonywania skomplikowanych obliczeń lub renderowania grafiki, warto postawić na sprzęt z procesorem Intel Core i7. Dzięki niemu komputer poradzi sobie z pracą pod dużym obciążeniem.

Dysk twardy – rodzaj i pojemność

W laptopie do pracy powinien znajdować się pojemny i szybki dysk twardy. Optymalna pojemność dysku powinna wynosić od 256 do 512 GB. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni do przechowywania plików z grafiką, ciężkich prezentacji multimedialnych, filmów lub dokumentów księgowych w wersji elektronicznej, możesz zdecydować się na komputer z dyskiem 1 TB. Jest to jednak opcja dla naprawdę wymagających użytkowników. Pozostali użytkownicy w razie potrzeby mogą postawić na dyski zewnętrzne.

Przeczytaj więcej o wyborze laptopa do pracy na https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-laptop-biznesowy-wybieramy-laptop-do-pracy/

Jeśli chodzi o typ dysku twardego, do pracy poleca się dyski SSD. Są to urządzenia, które pracują szybko i cicho. Ich działanie jest praktycznie bezgłośne. Dane na dysku SSD zapisują się błyskawicznie. Równie szybko kopiuje się pliki z dysku na inny nośnik w celu ich zabezpieczenia.

Wytrzymała bateria

W biznesowym laptopie do pracy powinna znajdować się wytrzymała bateria. Dzięki niej ograniczy się ryzyko rozładowania sprzętu w najmniej odpowiednim momencie. Im większa pojemność akumulatora w laptopie do pracy, tym lepiej. Jest to ważna cecha zwłaszcza dla osób, które często pracują poza biurem.

Stylowa i lekka konstrukcja

Podczas wybierania laptopa do pracy ważne jest, by zwrócić uwagę na jego styl. Obudowa sprzętu powinna być elegancka i smukła, zwłaszcza gdy wykorzystuje się komputer podczas spotkań z klientami. W przypadku rozmiaru do pracy optymalne są laptopy z wyświetlaczem o przekątnej 15 cali. Taka wielkość umożliwia wygodne odczytywanie informacji z arkuszy kalkulacyjnych i wypełnianie różnych formularzy. Jednocześnie laptop nie jest zbyt ciężki, co zwiększa jego mobilność w porównaniu do notebooków 17-calowych.