Wykorzystanie nowych technologii w trosce o zdrowy sen – by każdemu spało się lepiej

Większość z nas ma świadomość, jak ważną rolę w życiu odgrywa sen. Niestety, nie wszyscy zwracają uwagę na to, że do zapewniania organizmowi właściwej regeneracji konieczne są optymalne warunki. Jednym z kluczowych aspektów w tym obszarze jest posiadanie wygodnego materaca. Przed wyborem konkretnego modelu warto jednak nabyć podstawową wiedzę na ten temat. Jaki materac kupić? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!

Odpowiedni materac a zdrowy sen – co trzeba wiedzieć

W łóżku spędzamy przynajmniej jedną trzecią naszego życia. Odpowiednia regeneracja organizmu poprzez wysokiej jakości sen to najważniejszy element troski o zdrowie, o który należy zadbać. By wyobrazić sobie, jak istotna jest to sprawa, warto zaznaczyć, że np. sportowcy zatrudniają nawet profesjonalnych trenerów snu, którzy doradzają im, na co powinni zwrócić uwagę, by czas na sen był jak najlepiej wykorzystany. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie komfortowego wypoczynku będzie przygotowanie optymalnego miejsca do spania. Posiadając wygodny materac, pozwalamy naszemu organizmowi zregenerować się po ciężkim dniu, w tym minimalizujemy ryzyko wystąpienia licznych chorób. Wygodny materac pozytywnie wpływa na jakość odpoczynku. Należy wiedzieć, że nawet niewielki niedobór snu może skutkować m.in. pogorszeniem koncentracji, gorszym samopoczuciem, słabszą pamięcią, obniżeniem odporności organizmu, zaburzenia metabolicznymi, spadkiem kondycji fizycznej, jak i nawet pojawieniem się stanów lękowych czy depresji. Odpowiednio dobrany materac to także gwarancja bezpieczeństwa jeśli chodzi o nasz kręgosłup, stawy czy mięśnie. 

Czym kierować się przy wyborze materaca? 

Wybór odpowiedniego materaca nie jest tak skomplikowany, jak się może wydawać, ale pod warunkiem, że posiada się choćby podstawową wiedzę na temat materacy. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że każdy materac – niezależnie od jakości jego wykonania czy trwałości wykorzystanego materiału – z czasem się zużywa i traci swoją funkcjonalność. W takiej sytuacji, dalsze korzystanie z niego może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Dlatego co kilka lat warto sprawdzić stan materaca i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Na jakie elementy należy zwrócić wówczas uwagę? 

Jedną z najważniejszych cech wygodnego materaca jest wystarczająca dla naszego ciała liczba punktów podparcia. Chodzi o to, aby materac w jak największym stopniu dopasowywał się do osoby na nim leżącej, dzięki czemu zregenerować mogą się zarówno mięśnie, stawy, jak i szkielet, w tym w szczególności kręgosłup, który przez cały dzień – niezależnie od tego, czy pracujemy fizycznie, czy przy biurku – jest poddawany ogromnej liczbie różnego rodzaju bodźców i obciążeń. Ponadto, do istotnych aspektów należy także rodzaj, dokładny wymiar materaca, stopień twardości, wysokość, liczba warstw, dodatkowe właściwości, jakość wykończenia oraz to, z jakich materiałów jest stworzony. 

Materace – podstawowe rodzaje i ich charakterystyka

Od wielu lat na liście najpopularniejszych rodzajów materaców można wskazać przede wszystkim materaca piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe. Każdy z typów charakteryzuje się nieco innymi cechami, w tym w głównie budową, zastosowanymi mechanizmami oraz materiałem, który je wypełnia. Materace sprężynowe można podzielić na bonellowe oraz pocketowe (kieszeniowe). Pierwszy typ posiada system połączonych sprężyn, co skutkuje tym, że przy nacisku na jedną, w ruch wprawione zostają pozostałe. Drugi z kolei można wskazać jako ten, w którym każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej tkaninowej kieszeni, dzięki czemu jest wprawiana w ruch siłą nacisku i to bez ingerencji innych sprężyn. To rozwiązanie uznać należy za nowoczesne i o wiele wytrzymałe rozwiązanie. Osobną kategorią są materace z wkładem piankowym, które posiadają mnóstwo punktów podparcia, a cała powierzchnia materaca dostosowuje się do ciała osoby na nim leżącej. Materace hybrydowe natomiast łączą cechy obu tych mechanizmów, a więc zarówno pianki, jak i systemy sprężynowego. 

Materac sprężynowy, piankowy, hybrydowy – który najlepszy?

Wielu klientów zadaje sobie pytanie, który rodzaj materaca wybrać, aby czuć się najbardziej komfortowo? Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Materace sprężynowe są z pewnością kategorią, w której istnieje największy wybór, dlatego wciąż cieszą się tak dużą popularnością. Materace piankowe z kolei są skierowane do klientów, którzy cierpią na schorzenia kręgosłupa, ale nie tylko. Ten typ wypełnienia pozwala bowiem użytkownikowi na maksymalną regenerację, ponieważ materac w pełni dostosowuje się do ciała osoby leżącej.  

Na wyróżnienie zasługują materace piankowe wysokoelastyczne, termoelastyczne, a nawet lateksowe. Dlaczego postawić z kolei na materac hybrydowy? Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie do końca potrafią zdecydować się na jedno z rozwiązań i zależy im na połączeniu funkcjonalności obu rodzajów. Czy wiesz już, jaki rodzaj materaca wybierzesz, a więc który najlepiej spełni Twoje potrzeby?  

Stopnie twardości materaca – najważniejsze informacje

Każdy z materaców ma określony stopień twardości, choć oczywiście należy zaznaczyć, że poszczególne modele mogą się pod tym względem – w zależności od producenta – różnić. Mimo to można wymienić cztery podstawowe symbole poziomu twardości, które znajdują się na wszystkich materacach: H1 (materac miękki), H2 (średnio twardy), H3 (twardy) oraz H4 (bardzo twardy). Każdy z nich jest adresowany do nieco innego grona odbiorców. Co należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny stopień twardości? 

W pierwszej kolejności istotna jest waga ciała, następnie trzeba skupić się na wzroście, własnych preferencjach, ale także na kwestiach zdrowotnych, które odgrywają tutaj znaczną rolę. Jeśli chodzi o to ostatnie, mowa o różnego rodzaju chorobach kręgosłupa czy układu krążenia. Osoby przewlekle chore powinny skonsultować dobór odpowiedniego materaca ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Najtwardsze materace wybierają pary oraz osoby, które przechodzą rehabilitację lub przewlekle chorują na kręgosłup itp. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiele materaców, niezależnie od ich rodzajów, posiada dodatkowe właściwości, które mogą sprawić, że to właśnie na nie postawi przyszły użytkownik. Mowa tutaj m.in. o termoregulacji, a także funkcjach, które wpływają bezpośrednio na zdrowie, a więc właściwościach antyalergicznych. Często materace posiadają również regulowany poziom twardości, co jest niewątpliwym atutem, ponieważ trafia on bowiem wówczas do szerszego grona odbiorców. Tego typu cechy mają m.in. materace marki Hilding, która jest synonimem najwyższej jakości, a także produktów cieszących się niezwykłym uznaniem ze strony nawet najbardziej wymagających klientów. 

Jaki jest koszt dobrego materaca i gdzie kupić? 

Jeśli chodzi o cenę materaców wiele zależy od rodzaju, wielkości, jakości wykończenia, użytych materiałów, stopnia twardości i właściwości, jakie posiada. Decydując się na zakup nowego materaca warto postawić na ofertę sprawdzonych i rzetelnych producentów takich jak np. markę Hilding, która od wielu już lat cieszy się zaufaniem tysięcy zadowolonych klientów. Bazując na ofercie tego właśnie producenta, można wskazać, że za materace świetnej jakości do pokoju dziecięcego zapłacimy kilkaset złotych. Nieco droższe będą oczywiście większe materace i w ich przypadku ceny zaczynają się od 1000 zł. Za materac 160×200 zapłacimy – w zależności od rodzaju – od około 1200 zł do nawet kilku tysięcy. Szeroka oferta Hilding sprawia jednak, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i to za przystępną cenę!     

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w materac? Produkt ten dostępny jest zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych takich jak m.in.: materacesuwalki.pl. Z roku na rok coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zamówienie materaca online z dostawą do domu. Przed złożeniem zamówienia można zapoznać się z dokładną specyfikacją każdego modelu, poznać opinie klientów, którzy już dany produkt nabyli, a w razie pytań czy jakichkolwiek wątpliwości – skontaktować się ze sprzedającym lub nawet z producentem materaca. 

Materac idealny – czy taki istnieje?

Każdy z nas jest inny, mamy odmienne potrzeby, preferencje oraz oczekiwania. Przekłada się to także na wybór materaca, dlatego nie można stwierdzić, że istnieje jeden idealny produkt, który będzie odpowiadać wszystkim klientom. Producenci materaców od lat robią jednak wiele, aby stworzyć jak najbardziej kompleksową ofertę. Materac jest bowiem produktem, który każdy powinien wybierać indywidualnie. Obecnie w asortymencie sklepów można znaleźć wiele zróżnicowanych modeli, które co prawda różnią się od siebie zaledwie detalami, ale w praktycznym wymiarze to właśnie one robią ogromną różnicę. 

Wygodny materac a dodatki 

Materac to jednak nie wszystko, jeśli chcemy mówić o w pełni komfortowym wypoczynku. Na uwagę zasługują także wszelkiego typu dodatki. Chodzi m.in. o pokrowiec, który pełni wiele funkcji, w tym przede wszystkim ochronną, wizualną, ale także sprawia, że sam materac staje się o wiele wygodniejszy. Ponadto, niektóre pokrowce wzbogacone są o właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, niwelujące roztocza i inne drobnoustroje, a więc pozytywnie wpływają na zdrowie użytkownika. Oprócz pokrowca na materac można zaopatrzyć się także w specjalne poduszki, które zapewnią optymalne podparcie głowy oraz ramion, dzięki czemu można wyeliminować wszelkie przyczyny bólu karku, a rano obudzić się całkowicie wypoczętym.   

Materac jako przyszłościowa inwestycja 

Zakup wygodnego i odpowiadającego nam materaca nie zawsze wiąże się z wysokim wydatkiem. Pamiętajmy, że często większa cena nie oznacza lepszej jakości, choć oczywiście nie powinno się także nabywać najtańszych modeli na rynku, ponieważ mogą one nie posiadać wielu właściwości, na których nam zależy. Zakup materaca warto potraktować jako inwestycję w swoje samopoczucie oraz zdrowie, która zwróci się w przyszłości z nawiązką!

 

Więcej:undefined